Tegoroczny, 16. Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” będzie największym wydarzeniem w swojej dotychczasowej historii. Filmy, slajdowiska, warsztaty, spotkania z podróżnikami i koncerty zabiorą uczestników w czterodniową podróż we wszystkie możliwe strony świata. Niewątpliwą gwiazdą festiwalu będzie Robert Makłowicz.

Pierwsze wydarzenie Wiatraków miało miejsce w piątek 18 października, stanowiąc niejako jego dynamiczną zapowiedź! Festiwal rozpoczął się z przytupem – koncertem wyjątkowej orkiestry bałkańskiej Tsigunz Fanfara Avantura!

Po kilkunastu latach przerwy, do Raciborza wraca blok filmów górskich będący wyborem najciekawszych (naszym zdaniem) dzieł, które gościły i były nagradzane na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Akcja ta odbywa się w ramach projektu „Lądek Film Tour”. W jego ramach spotkamy się w dniach 24 i 25 października (czwartek i piątek). Te dwa wieczory (start o 20.00) delikatnie przeciągną się do nocy, kiedy to filmy ogląda się najlepiej…

Główna część festiwalu to oczywiście sobota i niedziela (26 i 27 października). Dzięki znakomitej plejadzie gości okrążymy świat: spotkamy się z górami, morzem, światem podwodnym, ale także… wyjątkową i pełną kolorytu Polską, której ciągle nie znamy w stopniu takim jakim powinniśmy!

W sobotnią, przepiękną muzyczną podróż zabierze nas legenda nowej muzyki góralskiej, zespół który nie boi się eksperymentów i współpracuje z artystami z całego świata – TREBUNIE TUTKI!

Pamiętajcie, że w tym roku festiwal będzie miał aż trzy lokalizacje! Pokazy slajdów, koncert sobotni, warsztaty i spotkania z podróżnikami odbywać się będą tradycyjnie w Raciborskim Domu Kultury na ul. Chopina 21. Na pokazy filmów górskich zapraszamy natomiast do Domu Kultury Strzecha na ul. Londzina 38. Koncert zapowiadający festiwal oraz bałkańskie after party (DJ Balkan Valkan) odbędzie się na Przystanku Kulturalnym „Koniec Świata” (ul. K. Miarki 3A).

Jednym z ważniejszych powodów, dla których ciągle „walczymy z Wiatrakami” jest radość z obserwowania tego, iż z biegiem czasu coraz więcej naszych widzów przełamuje strach, bierze do ręki aparat i skutecznie opierając się wszechobecnemu konsumpcjonizmowi… rusza w świat, przedkładając „być” nad „mieć”. To pozwala nam wierzyć, że nasz festiwal ma sens, inspiruje do podróży, popycha do realizacji marzeń i budzi ciekawość życia…

Pamiętajcie: zarówno w sobotę jak i w niedzielę, spotykamy się w samo południe!

Mamy nadzieję, że po tegorocznych „Wiatrakach” znów będziecie wiedzieli, gdzie chcecie wyruszyć w swoją kolejną Wielką Podróż…

Więcej informacji: www.wiatraki.rosynant.pl

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Artystów i Podróżników GRUPA ROSYNANT, które zostało założone jesienią roku 2001. Ważnym celem jaki stawiali założyciele stowarzyszenia, była także integracja oraz aktywizacja środowiska artystów i podróżników oraz chęć „rozkręcenia” rodzinnego Raciborza na polu kulturalnym i społecznym.

W ciągu kilkunastu lat działalności działalność Grupy Rosynant obejmowała wiele różnych projektów, jak i pojedynczych wydarzeń i akcji zawieszonych pomiędzy światem sztuki, kultury i podróży.

Do najważniejszych akcji stałych należą:

  • organizacja obozów: Adapciak, Natura, Artcamp, obozy konne i kajakowe (od roku 2000)
  • cykl pokazów slajdów i spotkań z podróżnikami „Świat bliższy niż myślisz” (od roku 2002)
  • założenie „Galerii KOPYTO” w Raciborskim Domu Kultury / ul. Chopina 21 (2002 – 2007)
  • organizacja Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI (od roku 2004)
  • organizacja dziesiątek koncertów (od roku 2002)
  • organizacja górskich wyjazdów Andrzejkowych (od roku 2001)
  • działalność Raciborskiej Grupy Trekkingowej (od roku 2008)

Członkowie stowarzyszenia podejmowali i podejmują także wiele wypraw egzotycznych w małych grupach. W ciągu ostatnich lat byliśmy (w różnym składzie) w Chinach, Tybecie, Mongolii, Nepalu, Indiach, Tajlandii, Birmie, Kambodży, Laosie, USA, na Kubie, w większości krajów Ameryki Południowej, w Maroku, w sporej części krajów europejskich, Dubaju.

Atakowali takżę słynne hiszpańskie wiatraki w La Manchy, zdobywali Olimp i Mont Blanc, żeglowali po Cykladach, spacerowali w Himalajach, odwiedzali tybetańskie klasztory i świątynie Ankoru.

Dzisiaj aktywność Grupy Rosynant koncentruje się na organizacji regularnych wycieczek górskich w ramach projektu „Raciborska Grupa Trekkingowa im. Joźina z Bażyn”. Imprezą flagową Grupy Rosynant jest jednak odbywający się od 2004 roku Raciborski Festiwal Podróżniczy WIATRAKI.

Środowisko stowarzyszenia bierze udział także w organizacji wielu imprez kulturalnych (koncerty, pokazy slajdów, wykłady) odbywających się w Raciborzu na Przystanku Kulturalnym KONIEC ŚWIATA oraz bierze udział w organizacji obozów letnich.

Artykuł został opublikowany w ramach realizacji zadania „Pozarządowy e-manager. Rozwój instytucjonalny organizacji w dobie cyfrowej rewolucji” realizowanego przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE