Raciborski GPR spotkał się z pozytywnym odbiorem Zarządu Województwa Śląskiego jako pierwszy na śląsku (uchwała Zarządu Województwa Śląskiego nr 703/494/VI/2024 z dnia 20 marca 2024 r.). Jest to niewątpliwy sukces władz Raciborza, zwłaszcza że jest to dokument stworzony przez mieszkańców dla mieszkańców.

Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 (GPR) był opracowywany w wyjątkowo partycypacyjny sposób. Bardzo aktywny udział raciborzan, w tym interesariuszy rewitalizacji, przedstawicieli nauki, biznesu i organizacji pozarządowych pozwolił na opracowanie dokumentu odpowiadającego rzeczywistym potrzebom mieszkańców.

Najważniejsze z 57 zadań wpisanych w GPR to:

  1. Zagospodarowanie powierzchni dworca PKP w Raciborzu – Urban Lab i Stacja Młodych
  2. Rewitalizacja Parku im. Miasta Roth
  3. Nowe Ogrody Jordanowskie, w tym park przy ul. Jana Pawła II – ROREK oraz Zielone Płuca Ostroga
  4. Odnowa Arboretum Bramy Morawskiej
  5. Budowa Centrum Przesiadkowego

Uzyskanie pozytywnej opinii daje możliwość ubiegania się o wsparcie projektów rewitalizacyjnych ze środków programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 nie tylko Miastu Racibórz, ale wszystkim podmiotom i organizacjom, zwłaszcza tym działającym na obszarze zdegradowanym i obszarze rewitalizacji. Bez tego dokumentu ani Miasto, ani inne podmioty nie mogłyby ubiegać się o dofinansowanie projektów w naborach na rewitalizację. Dodatkowo w innych naborach często premiowane są projekty wynikające z programu rewitalizacji.

Oprócz pakietu konkretnych zadań, w dokumencie przewidziana została także charakterystyka pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć, która otwiera furtkę na pozyskiwanie funduszy pod szeroki wachlarz działań.

(źródło: UM Racibórz)