Dobra informacja dla osób kochających filmy górskie! Wracamy do naszych korzeni i ściągamy na „Wiatraki” zestaw najciekawszych filmów, które pojawiły się na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Będzie je można zobaczyć w Domu Kultury Strzecha w czwartek i piątek (24 i 25 października br.) o godzinie 20.00. Wieczory filmowe potrwają do 23.00. Na obydwa wieczory filmowe WSTĘP WOLNY!

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Czwartek 24 października, godzina 20.00

Addicted to Altitude
Najlepszy Film o Górach Wysokich 2018 (PFG Lądek Zdrój), Słowacja (2017), 63 min. Reżyseria: Pavol Barabas

Olśniewających sukcesów, a zarazem ogromnej tragedii doświadczyli słowaccy himalaiści podczas wspinania w najwyższych górach świata. W końcu XX wieku wyznaczali oni nowe trendy w zdobywaniu himalajskich szczytów. Oczami jednego pokolenia dokument „Uzależnieni od wysokości” pokazuje ewolucję słowackich wspinaczek w Himalajach, począwszy od pierwszych wypraw, aż po odważne próby na Mount Everest

Mama
Najlepszy Film Wspinaczkowy i Nagroda Publiczności (PGF Lądek Zdrój 2017), Polska (2017), 45 min. Reżyseria: Wojtek Kozakiewicz

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? – Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą – mówi Kinga Ociepka-Grzegulska, jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej, i pokonać drogę, której do tej pory nie poprowadziła żadna kobieta. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

Last Honey Hunter
Nepal (2017), 35 min. Reżyseria: Ben Knight

W zasnutych mgłą górach otaczających dolinę Hongu w Nepalu, mieszkają ludzie Kulung. Żyją w zgodzie z naturą i czerpią z jej bogactwa, a w centrum ich animistycznych wierzeń jest bóg Rongkemi. Bohaterem filmu jest niezmordowany i skromny Maule Dhan Rai, który wierzy, że bogowie wybrali go do ryzykownego, a zarazem ważnego rytuału, jakim jest zbieranie miodu. To niebezpieczne zajęcie polega na wspinaniu się po sznurowych drabinach na pionowe ściany wąwozów i odcinaniu plastrów miodu, wyprodukowanego przez największe pszczoły na świecie. Rytuał zbierania miodu jest ważny dla duchowości ludzi Kulung i bierze swój początek w micie o ich bogach…

Loved by All:The Story of Apa Sherpa
Wyróżnienie Jury (PGF Lądek Zdrój 2018), Kanada (2018), 14 min. Reżyseria: Eric Crosland

Wiosną każdego roku Mount Everest przyciąga ludzi z całego świata. W jego cieniu żyją Szerpowie, twardzi i niezwykle religijni ludzie. Pomimo pieniędzy napływających w ich rejon w związku z wyprawami na najwyższy szczyt świata, Szerpowie nadal żyją skromnie i ubogo, bez dostępu do edukacji.

Apa Sherpa, chłopak pochodzący z regionu Khumbu, wszedł na Everest 21 razy. Pracę tragarza w górach wysokich rozpoczął w wieku 12 lat. Podobnie jak wielu innych Szerpów, zostawiał rodzinę na całe miesiące, ryzykując życiem, wnosząc na górę ciężki sprzęt wyprawowy.

Jako założyciel Apa Sherpa Foundation, pragnie on stworzyć dla swoich ludzi inną przyszłość. Jak mówi Apa: „Bez edukacji nie mamy żadnego wyboru”.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Piątek 25 października, godzina 20.00

Pod Ciężarem Wolności
Grand Prix (PFG Lądek Zdrój 2017), Słowacja (2016), 58 min. Reżyseria: Pavol Barabas

Z setką kilogramów na plecach stawiają czoła wiatrom i burzom, przedzierając się przez śniegi. Ich praca nie jest tylko zawodem – jest jednocześnie sposobem na znalezienie spokoju ducha. W dokumencie „Pod ciężarem wolności” poznamy najstarsze pokolenie tragarzy, działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Dowiemy się dlaczego wybrali taki sposób na życie i czemu można ich nazwać ostatnimi Mohikanami Starego Kontynentu. A może odkryjemy jakiś kawałek prawdy o ciężarze, który sami niesiemy przez życie?

Dwoje na K2
Grand Prix (PFG Lądek Zdrój 2013), Polska (2013), 47 min. Reżyseria: Dariusz Załuski

Wyprawa na K2 północnym filarem. Dla Gerlinde Kaltenbrunner jest to ostatni szczyt brakujący do Korony Himalajów. Jej mąż Ralf Dujmovits skompletował szczyty Korony już wcześniej, teraz towarzyszy żonie w jej czwartej już próbie wejścia na K2…

Frenchy
Stany Zjednoczone (2018), 15 min. Reżyseria: Michelle Smith

82-letni Jacques Houot odkrył chyba sekret wiecznej młodości. Ten mieszkający w Carbondale, Colorado Francuz jest narciarzem, downhillowcem, rowerzystą szosowym i niepoprawnym flirciarzem. Radość z życia czerpie pełnymi garściami. Wielokrotnie udało mu się uniknąć śmierci. Lawiny, wypadki samochodowe, rak, atak serca, próba morderstwa… – przeżył to wszystko i dlatego teraz próbuje cieszyć się każdym dniem, który dostał od życia w prezencie. Biega po górach, wykrzykując swoje słynne hasło: Nie ma problemu! – Każdy śmiech dodaje ci godzinę życia. Umrę bardzo staro, bo uwielbiam się śmiać – mówi Jacques.

Great Siberian Traverse
Najlepszy Film o Sportach Zimowych (PFG Lądek Zdrój 2016), Kanada (2015), 28 min. Reżyseria: Leo Hoorn

„Great Siberian Traverse” to narciarska podróż przez Rosję o długości 10 tysięcy kilometrów, wzdłuż trasy kolei transsyberyjskiej. Dokument, który powstał dzięki współpracy z magazynem „Powder” i filmowcom z Sherpas Cinema, pokazuje środowisko zwariowanych narciarzy freeridowych, jazdę w głębokim syberyjskim puchu i korzenie narciarstwa. Bohaterami są topowi narciarze Ingrid Backstrom, Callum Pettit i Nick Martini.

ZOBACZ TAKŻE