Korzenie w akwarium stanowią jedną z częściej wybieranych ozdób akwariowych. Możemy je zakupić w sklepach zoologicznych lub akwarystycznych, a także przygotować samodzielnie.

Kupowanie w sklepie ma tę zaletę, że mamy dostęp do rzadkich okazów korzeni drzew egzotycznych, co umożliwia dekorację zbiornika w niezwykły sposób. Dlaczego warto się zdecydować na korzenie jako dekorację do akwarium? Jak wygląda przygotowanie korzenia do umieszczenia w zbiorniku?

Jak wybrać idealny korzeń?

Szukając korzenia w naturze należy wziąć pod uwagę jakość samego drzewa, ale także wielkość naszego zbiornika i gatunki zwierząt, które w nim żyją. Nigdy nie wybierajmy na korzeń do akwarium drzewa iglastego. Wydzielana przez nie żywica jest szkodliwa dla ryb. Warto zawsze wybierać zdrowe drzewo, bez śladu próchnicy. Dzięki temu mamy pewność, że będzie ono łatwe w konserwacji oraz w przygotowaniu do umieszczenia w zbiorniku. Taki korzeń zwyczajnie dłużej nam posłuży i nie zaburzy równowagi w zbiorniku. Na korzenie warto się zdecydować w przypadku średnich i większych akwarium, ponieważ w małych mogą zajmować zbyt dużo miejsca i być po prostu niepraktyczne.

Dlaczego warto włożyć korzeń do akwarium?

Korzenie to przede wszystkim świetna dekoracja, która pozwala na stworzenie ciekawej dla oka scenerii w akwarium. Dostępność różnego rodzaju gatunków drzewa jest naprawdę szeroka, więc możemy zdecydować się na piękne, egzotyczne gatunki, które zachwycą obserwujących. Korzenie stanowią również dobre miejsce dla ryb do schronienia i odpoczynku, będąc ich bezpieczną przystanią. Często wchodzą również w element diety ryb. Korzeń jest też bardzo dobrym miejscem na składanie ikry.

Jak przygotować korzeń?

Korzeń po znalezieniu należy w pierwszej kolejności wyczyścić. Należy pozbyć się brudu i zbędnej kory. Oczywiście, w przypadku korzeni kupnych nie musimy tego wykonywać. Po wyczyszczeniu korzeń musimy porządnie wygotować w roztworze solnym. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich bakterii i pasożytów. Później płuczemy oraz zamaczamy korzeń. Musi on nasiąknąć wodą, aby utrzymywał się na dnie akwarium. Moczenie korzenia może trwać nawet miesiąc. W momencie, gdy korzeń nie barwi już wody, jest gotowy do umieszczenia w akwarium.

(artykuł sponsorowany)