Do 3 lat więzienia grozi 34-latkowi, który kierował motorowerem mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Dodatkowo mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i zignorował polecenia policjanta nakazujące zatrzymanie pojazdu. O jego dalszym losie zadecyduję sąd.

Policjanci ruchu drogowego, podczas kontroli prędkości na ulicy Reymonta w Raciborzu, namierzyli kierowcę motoroweru, który poruszał się zdecydowanie za szybko. Na ograniczeniu do 50 km/h mężczyzna osiągnął prędkość 75 km/h. Policjanci wydali kierującemu polecenie do zatrzymania pojazdu, jednak mężczyzna zignorował mundurowych i odjechał. Natychmiast ruszyli za uciekinierem i po chwili zauważyli motorower i mężczyznę na ulicy Nowomiejskiej.

Kierujący próbował oddalić się z miejsca pieszo, ale został zatrzymany. Okazał się nim 34-letni raciborzanin. Szybko na jaw wyszedł też powód ucieczki mężczyzny. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mu do 3 lat więzienia. Dodatkowo mężczyzna za przekroczenie prędkości i zignorowanie poleceń policjantów został ukarany mandatem karnym w kwocie 1300 złotych i 15 punktami.

Przypominamy, że od 14 marca obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  •  zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
    a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
    b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Przypominamy! Każdy, kto wsiada za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu czy w stanie nietrzeźwości, nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze!

(źródło: KPP Racibórz)