Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza w niedzielę 19 maja o godzinie 18:00 na Koncert ZPiT ŚLĄSK „A to Polska właśnie!”.

To najbardziej znany program Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, przynoszący mu światowy rozgłos oraz splendor, ukazujący piękno kultury narodowej, jak i bogactwo spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowią ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych.

Przeważającą część programu „A to Polska właśnie!” stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi „Śląska”. W programie znajdują się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” oraz opracowania muzyczne takich tańców jak: „Trojak”, „Kujawiak-Oberek” czy „Polonez-Mazur”. Profesjonalna interpretacja pieśni, tańców ludowych i narodowych w wykonaniu artystów Zespołu – od lat stanowi wizytówkę Polski na scenach całego świata, czyniąc z Zespołu Ambasadora Polskiej Kultury Narodowej.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. To instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych, realizująca ok. 200 koncertów rocznie. Zespół tworzy ponad stuosobowy skład artystyczny: chór, balet i orkiestra. Wielki Ambasador Polski na świecie, zrealizował ponad 9 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Biorąc pod uwagę dzisiejsze niezliczone nagrody (w tym Fryderyk 2023), bogactwo repertuaru, kilkanaście wydanych płyt i około 200 corocznie wykonanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii przez 70 lat. Od maja 2017 roku Zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety w cenie 100,- 60,- do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/422488 Honorowane są raciborskie karty ,,Senior 60+” i ,,Rodzina+”.

(źródło: UM Racibórz)