Dziś w raciborskim Muzeum i pod RCK rozpoczął się organizowany przez Rzecznika Praw Dziecka i władze miasta Racibórz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2019. Impreza potrwa do soboty 23 listopada.

– Obchodzimy ważną dla całego świata rocznicę. 20 listopada minęło 30 lat od przyjęcia przez ONZ Konwencji o prawach dziecka, która pozwala wszystkim państwom skuteczniej chronić prawa najmłodszych. Z tej okazji postaramy się jak największej liczbie dzieci opowiedzieć o ich prawach i uświadomić ich rodzicom i nauczycielom, że jako dorośli wiele jeszcze możemy wspólnie zrobić, by naszym dzieciom oraz wszystkim dzieciom na świecie żyło się jak najlepiej – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, a Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście.

– Cieszymy się, że w tym roku obchody tego radosnego święta zawitają do Raciborza. Jestem przekonany, że przygotowane z myślą o najmłodszych mieszkańcach atrakcje sprawią im mnóstwo radości. A spotkania z pedagogami, specjalistami od praw dziecka czy internetu będą źródłem cennej i przydatnej wiedzy – zaznaczaprezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Dla Polaków rocznica przyjęcia konwencji jest wyjątkowo ważna, ponieważ jej pierwotny projekt powstał w naszym kraju. Został napisany przez wybitnego polskiego prawnika, prof. dr. hab. Tadeusza Smyczyńskiego – emerytowanego już profesora tytularnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN i na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, który przez lata kierował Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka, był też ekspertem Sejmu i Senatu.

– Trzydziesta rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka jest znacznym wydarzeniem i okazją, by przypomnieć ludziom o tym, że dziecko jest człowiekiem. Kiedyś niestety uważano, że to jest „mebel” do przesuwania i spełniania woli rodziców. Konwencja uświadomiła wszystkim, że dziecko jest podmiotem. Ale trzeba też pamiętać, że prawo powinno tylko wtedy interweniować, gdy następuje naruszenie podstawowych praw dziecka, gdy mu się krzywda dzieje, a jeżeli nie, to wychowanie zostawmy rodzicom – wskazuje prof. Smyczyński, którego Rzecznik Praw Dziecka uhonorował Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

W planie obchodów są: uhonorowanie działaczy na rzecz praw dzieci, konferencja naukowa na temat zapisów konwencji i ich działania w praktyce, uroczysta gala, koncert, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje z prawnikami Rzecznika Praw Dziecka, spotkania w szkołach, konkursy i zawody sportowe, w tym turniej piłkarski o puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Raciborza.

Udział w imprezach związanych z obchodami jest bezpłatny. Według szacunków we wszystkich imprezach weźmie bezpośredni udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Miasto Racibórz. Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Obchody zostały objęte patronatem korporacyjnym przez Telewizję Polską.

(Urząd Miasta w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE