Szybki tryb życia, ogrom pracy, brak czasu na odpowiednią ilość snu, natłok informacji i stres.. Są to główne przyczyny coraz częstszych problemów z koncentracja i pamięcią. Co gorsza, problem ten dotyka coraz to młodszych osób. W jaki sposób możemy poprawić funkcjonowanie swojego mózgu?

Jakie są przyczyny problemów z pamięcią i koncentracją?

Jednym z powodów, który wpływa na nasze problemy z koncentracją jest praca zdalna. Pomimo wygody, jest to trudny orzech do zgryzienia. Bliskość codziennych spraw i zadań domowych nie pomagają w skupieniu się na wykonywanej przez nas pracy. Niektórzy z nas pracują na kilka etatów – z każdej strony jesteśmy bombardowani tysiącami informacji i wiadomościami, które nasz ciągle przetwarza.

Sposoby na poprawienie swojej pamięci i koncentracji

Odpowiednia ilość snu

Odpowiedni czas snu na dobę jest jednym z najlepszych lekarstw na poprawę koncentracji i pamięci. Dlaczego? Regeneracja naszego mózgu w nocy jest niezmiernie istotna w celu zachowania zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Badania udowodniły, że jeżeli będziemy spać siedem godzin na dobę, to wystarczy nam sił na podjęcie codziennych trudów, ćwiczenia czy wyjście ze znajomymi. 

Przeczytaj także: https://allwimin.com/pl/czym-jest-neuroplastycznosc-mozgu/

Prawidłowa, zbilansowana dieta

Balans w życiu jest bardzo ważny, aby móc prawidłowo funkcjonować. Dotyczy się on także naszej diety, a w szczególności tej, dla mózgu, która stanowi jego paliwo. Jest on odpowiedzialny za mniej więcej 20% procesów energetycznych, więc aby działać na najwyższych obrotach potrzebuje stałego dopływu do energii z pożywienia, które bogate jest w minerały i witaminy. Składniki, które powinny znaleźć się w diecie dla naszego mózgu to m.in. witaminy z grupy B, zdrowe tłuszcze, żelazo i magnez. Dobrze więc, aby do swojego codziennego jadłospisu wprowadzić:

  • ryby,
  • jajka,
  • drób,
  • zielone warzywa,
  • marchew,
  • produkty pełnoziarniste,
  • winogrona,
  • oliwki,
  • rośliny strączkowe,
  • owoce leśne.

Dobrym pomysłem są również sprawdzone suplementy diety, które pomogą w skupieniu i koncentracji,

Dotlenienie mózgu

Podobnie jak my, nasz mózg musi oddychać. W dusznych pomieszczeniach nie możemy skupić się na naszych zadaniach i czujemy się senni. Oznacza to, że mózg nie dostał odpowiedniej ilości tlenu do prawidłowego funkcjonowania. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy, że wybierzemy się na codzienny spacer. Istotna jest równie aktywność fizyczna – najlepiej aby odbywała się w parku lub lesie, z dala od codziennego zgiełku i spalin samochodów. 

Warto również wspomnieć, że na niedotlenienie naszego mózgu ma także wpływ nasze oddychanie. Nieprawidłowe, nie dostarcza dostarczyć do niego odpowiedniej ilości tlenu. 

Ćwiczenia na problemy z koncentracją

Umysł, który poddawany jest systematycznemu wysiłkowi nie odmówi nam posłuszeństwa. Nasz mózg niestety, bardzo szybko popada w rutynę, dlatego musimy zmobilizować go do pracy. Istnieje kilka technik, które poprawiają proces koncentracji – jest to np. czytanie. Angażuje ono aktywność mózgu, pobudza wyobraźnię i trenuje pamięć. Innymi sposobami może być rozwiązywanie krzyżówek lub gry karciane.

(artykuł sponsorowany)