Ukradzione dzieciństwo. Otwarcie wystawy połączone z projekcją "Kinderlager Pogrzebin" - TerazRaciborz.pl

Ukradzione dzieciństwo. Otwarcie wystawy połączone z projekcją „Kinderlager Pogrzebin”

Raciborskie Centrum Kultury     23.08.2019 | 14:39     Komentarze (0)

Instagram Skomentuj

Prezydent Miasta Racibórz, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i Raciborskie Centrum Kultury w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszają 5 września 2019 do Raciborskiego Domu Kultury przy ul. Chopina 21 na uroczyste otwarcie wystawy (godz.11.00) UKRADZIONE DZIECIŃSTWO połączone z projekcją filmu (godz. 11.30) KINDERLAGER POGRZEBIN.

Ekspozycja UKRADZIONE DZIECIŃSTWO przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił ogromną traumę. Wystawa odnosi się między innymi do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych, w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów. Prezentowane są również doświadczenia egzystencji w gettach, obozach, przymusowej pracy, deportacji, czy wstrząsające egzekucje.

Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy – to niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas.

Filmu dokumentalny KINDERLAGER POGRZEBIN wyreżyserowany przez Krzysztofa Korwina- Piotrowskiego opowiada historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. Polenlager 82 Pogrzebin był jednym z kilkudziesięciu obozów utworzonych przez Niemców dla ludności polskiej. Funkcjonowały one na Śląsku od czerwca 1942 do 1945 roku. Polenlager w Pogrzebieniu przekształcono w obóz dla dzieci 11 września 1943 roku. Osadzono w nim 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt, które zostały odebrane rodzicom wysłanym do obozów koncentracyjnych. Kinderlager zlikwidowano w październiku 1943 roku przenosząc osadzonych do innych obozów. Do dziś nie znamy wszystkich ofiar oraz losów dzieci umieszczonych w niemieckich rodzinach.

(źródło: Raciborskie Centrum Kultury, oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze (1)

  1. Gość  

    8.08.22 | 10:17

    Jeśli chodzi o hosting to z śmiało mogę polecić ten, który oferuje Interia w ramach „Pakietu dla Firm”. Korzystam z niego i naprawdę daje radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zapoznaj się z regulaminem