Raciborska biblioteka zaprasza 3 kwietnia na spotkanie z Borysem Tynką – jedynym Polakiem, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia.

Największa katastrofa w historii energetyki jądrowej rozegrała się w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Miejsce, gdzie człowiek przegrał z fizyką jądrową, zagrodzono i nazwano Strefą Wykluczenia. Jak wygląda Czarnobyl 38 lat po katastrofie? Jak zmieniło się to miejsce w wyniku rosyjskiej inwazji? 

Świat po apokalipsie: puste ulice, szkielety wieżowców opanowane przez żywioły, rośliny i zwierzęta, drzewa wgryzające się w beton, zardzewiała karuzela i porzucone dziecięce zabawki… To nie film katastroficzny, to rzeczywistość. Jej bohaterami są dwa ukraińskie miasta i Czarnobylska Elektrownia Jądrowa, w której 26 kwietnia 1986 roku doszło do tragicznej w skutkach awarii reaktora atomowego. [Czarnobyl, Prypeć i Strefa Wykluczenia. Borys Tynka]

Borys Tynka – pasjonat Ukrainy, pilot wycieczek. Należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich. Autor książek „Czarnobyl, Prypeć i Strefa Wykluczenia”, „Przewodnik po Czarnobylu”, „Sekrety Odessy” i innych. Jego książki zostały przetłumaczone również na język ukraiński.

Spotkanie odbędzie się w środę 3 kwietnia o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinasowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

(źródło: MiPBP w Raciborzu)