W raciborskiej komendzie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji 2019 odbyło się szkolenie dla policjantów.

Gości przywitał zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu mł. insp. Krzysztof Żołądek wspólnie z prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzeną Korzonek, która zainicjowała spotkanie.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

W szkoleniu uczestniczyło wielu znakomitych gości przedstawicieli różnych środowisk takich jak sędziowie, prokurator, mediatorzy i policjanci z różnych wydziałów.

Podczas spotkania zostały omówione następujące tematy:
– „Mediacja w sprawach cywilnych”- SSR Marzena Korzonek- sędzia cywilny, Prezes Sądu.

– „Mediacja w sprawach rodzinnych i nieletnich”- SSR Ewa Kosiorowska-sędzia rodzinny, Wiceprezes Sądu, Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

– „Mediacja w sprawach karnych”- SSR Jacek Lewicki, sędzia karny, Przewodniczący Wydziału II Karnego.

Nie zabrakło także głosu i dyskusji z udziałem Zastępcy Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej w Raciborzu Jędrzeja Gruszkowskiego oraz mediatorów, której celem było wypracowanie praktycznych metod i narzędzi dla funkcjonariuszy policji do proponowania i promowania mediacji oraz oceny mediowalności spraw karnych i wykroczeniowych.

Ponadto Pani Prezes Sądu Marzena Korzonek przekazała stróżom prawa praktyczne informacji dot. listy mediatorów, dyżurów mediatorów, ulotek, wniosków o skierowanie do mediacji itp.

Szkolenie było odpowiedzią na postulat zgłoszony przez funkcjonariuszy Policji obecnych na debacie organizowanej przez Sąd Rejonowy w Raciborzu i Bibliotekę Publiczną w dniu 16 października 2018 roku pt. „Praktyczne aspekty stosowania mediacji. Przyczyny niedostatecznej popularności i skuteczności mediacji. Określenie celów i działań mających na celu zwiększenie znajomości i efektywności mediacji.”

Szczególną uwagę prelegenci skierowali do dzielnicowych, gdyż to właśnie oni pełnią ważną rolę w propagowaniu idei mediacji oraz zwiększają jej popularność i skuteczność. W wielu przypadkach to dzielnicowi jako policjanci pierwszego kontaktu dowiadują się o konflikcie, co sprawia, że stanowią bardzo ważną rolę w procesie promowania i rozwoju procesu mediacji. To właśnie oni jako pierwsi informują zwaśnione strony o mediacji i możliwości rozwiązania konfliktu przed mediatorem.

Podczas rozmowy goście omówili również praktyczne problemy mediacji jakie występują w życiu codziennym wszystkich instytucji. Na zakończenie prelegenci wspólnie z zaproszonymi gośćmi w czasie dyskusji określili zakres wspólnych działań mających na celu zwiększenie znajomości i efektywności mediacji wśród mieszkańców powiatu raciborskiego.

Mediacja to polubowna metoda rozwiązywania sporów. To próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia.

Każdy z obywateli ma do niej prawo. W większości krajów jest ona powszechnie uznawaną i stosowaną metodą rozwiązywania sporów. Instytucja mediacji ma zastosowanie zarówno w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych oraz rodzinnych.

Jakie korzyści daje mediacja pokrzywdzonemu?
-możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez siebie warunkach.
-okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego.
-szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.

(KPP w Raciborzu, SR w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE