Komiks to taka ciekawa forma literatury, gdzie obraz uzupełnia to, czego nie da się wyrazić słowem. Choć niesłusznie utarło się, że to forma głównie dla dzieci.

Przekonaj się o tym wybierając jeden z wielu tytułów, jakie raciborska biblioteka przygotowała specjalnie dla dojrzałych czytelników. 

Yans. Tom 3 – Andre Paul Duchateau Zbigniew Kasprzak

Trzeci tom nowego wydania zbiorczego przygód agenta kosmicznego Yansa. Seria zapoczątkowana w 1980 roku przez scenarzystę André-Paula Duchâteau i rysownika Grzegorza Rosińskiego była przez kilka lat drugim obok „Thorgala” bestsellerowym cyklem komiksowym rysowanym przez Grzegorza Rosińskiego. Pod koniec lat 80. Trzecia część wydania zbiorczego zawiera cztery pełnometrażowe epizody serii: Księżna Ultis”, „Tęczowa plaga”, „Tajemnica czasu” i „Kraina otchłani”, a ponadto bogato ilustrowany materiał poświęcony roli André-Paula Duchâteau w rozwoju i popularyzacji literatury oraz prasy science fiction w krajach frankofońskich, a także okolicznościom, w jakich doszło do zmiany rysownika „Yansa”.

Tiss z Bractwa Tarczy. Świat Akwilonu. Krasnoludy. Tom 5 – Nicolas Jarry Nicolas Demare

Tiss jest córką znakomitego wojownika, kapitana straży Bractwa Tarczy. W jej rodzinnym mieście nigdy nie przyjmowano kobiet do wojska, jednak dziewczyna postanawia przełamać tę odwieczną tradycję. Czy uda się jej spełnić marzenia o karierze w armii? Czy będzie w stanie dorównać chłopakom w trakcie wyczerpującego szkolenia i późniejszych walk ze straszliwymi wrogami? Oto opowieść o kobiecie, która przeszła do krasnoludzkiej legendy.

Saint-Elme. Tom 3 – Serge Lehman Peeters Frederik

Detektyw Franck Sangaré z asystentką, osobliwą panią Dombre, zjawiają się w Saint-Elme, małym górskim miasteczku słynącym ze swej źródlanej wody. Szukają Arno Cavaliériego, po którym ślad zaginął trzy miesiące wcześniej. Jednak na miejscu nic nie wygląda tak, jak przewidywali. Kontynuacja zaskakującego, małomiasteczkowego czarnego kryminału od najlepszych twórców europejskiego komiksu.

Ogień – Rubin David

Światowej sławy architekt Aleksander Yorba staje przed najważniejszym zadaniem swego życia. Ba, być może w historii ludzkości. Yorba może dokonać czegoś co na zawsze utrwali jego imię w ludzkiej pamięci. Ale Yorba to człowiek z krwi i kości z wadami i przywarami ludzi wielkich. Jest egoistą, narcyzem…

Duma i uprzedzenie – Jane Austen Ian Edginton Robert Deas

Jane Austen określiła Dumę i uprzedzenie (1813), najwcześniejszą z jej opublikowanych powieści, jako swoje „ukochane dziecko” – i od tamtej pory pokolenia czytelników biorą to sobie do serca. Przedstawione przez nią napięcie pomiędzy błyskotliwą, niezależną Elizabeth Bennet a uroczym i surowym panem Darcy zalicza się do najwspanialszych, najbardziej romantycznych – i najzabawniejszych – historii miłosnych, jakie kiedykolwiek opowiedziano.

Mniejsze zło. Wiedźmin. Tom 2 – Jacek Rembiś Jonas Scharf

Czarodziej Stregobor tkwi zamknięty w swojej wieży w Blaviken. Jest przekonany, że grozi mu śmierć z ręki kobiety dotkniętej Przekleństwem Czarnego Słońca. Prosi Geralta, żeby wybrał mniejsze zło i ją zgładził. Ale gdy wiedźmin spotyka Renfri, ta mówi mu, że to mag jest prawdziwym potworem.

Kaczki. Dwa lata na piaskach – Kate Beaton

Kate zamienia malowniczy przylądek Cape Breton na roponośne piaski zachodniej Kanady, a studenckie życie humanistki na magazyn narzędzi wielkiej kopalni – wszystko po to, by spłacić kredyt zaciągnięty na naukę. Czy to się może udać?
W swoim autobiograficznym komiksie, podbijającym serca anglojęzycznych czytelników (również Baracka Obamy, który umieścił tytuł na liście najlepszych lektur roku), Kate Beaton, bestsellerowa autorka kilkakrotnie wyróżniona Nagrodą Eisnera,  powraca pamięcią do tych dwóch lat spędzonych na piaskach – w epoce, kiedy kopalnie uzyskiwały swoje największe zyski, a jednocześnie najbardziej niszczyły środowisko naturalne, gdy za pracą emigrowały tam setki mężczyzn i tylko nieliczne kobiety.

Stworzyć komiks – Scott McCloud

Autor legendarnego „Zrozumieć komiks” w swoim kolejnym komiksie oferuje błyskotliwe instrukcje, jak właściwie tworzyć tę powszechnie lubianą formę sztuki.
W 1993 roku Scott McCloud zburzył mur między kulturą wysoką i niską, wydając „Zrozumieć komiks”, monumentalny komiks o komiksie, łączący to medium z tak różnymi dziedzinami jak teoria mediów, krytyka filmowa czy projektowanie stron internetowych.

[Opisy książek pochodzą od wydawców]

Wszystkie nowości w zbiorach raciborskiej biblioteki znaleźć można na stronie www.biblrac.pl oraz w katalogu bibliotecznym: https://katalog.biblrac.pl/news  

Chcesz wiedzieć więcej o najważniejszych wydarzeniach w okolicy? Przejdź na stronę główną portalu terazraciborz.pl albo obserwuj nas w Google News.