Wystawa O brudzie i trudzie…kilka słów o historii prania prezentuje narzędzia służące do utrzymywania czystości odzieży i bielizny – od najprostszych kijanek po elektryczną pralkę Franię.
Pranie i utrzymanie czystości bielizny należało dawniej do najcięższych prac domowych kobiet. Rewolucja techniczna z końca XIX w. przyniosła wiele zmian także w dziedzinie prania i prasowania. Postęp techniczny objął urządzenia pralnicze oraz środki emulgujące brud (mydła i proszki do prania).
Na ekspozycji zobaczyć można różnego rodzaju pralki – tary, pralki dzwonowe (ssąco tłoczące), drewniane – klepkowe z napędem korbowym i wahadłowym. Z praniem nieodzownie kojarzone jest prasowanie i maglowanie. Na wystawie O brudzie i trudzie…kilka słów o historii prania znajdzie się kilkanaście rodzajów żelazek i magli i maglownic.
Oprócz eksponatów związanych z praniem i prasowaniem na wystawie znajdują się zabytkowe przedmioty służące do utrzymania higieny osobistej – balie, brzytwy, mydła. Wszystkie obiekty zabytkowe pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.
Otwarcie wystawy 17 stycznia o godzinie 17:00 w budynku raciborskiego Muzeum przy ulicy Gimnazjalnej 1.
ZOBACZ TAKŻE:
(Muzeum w Raciborzu)
ZOBACZ TAKŻE
Ten komentarz został usunięty.