Budowa domu to nie lada przedsięwzięcie. Kiedy wszelkie prace zostaną zakończone, warto zadbać o podkreślenie ścian budynku oraz przestrzeni wokół oświetleniem zewnętrznym. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lamp zewnętrznych.

Bezpieczeństwo

Oświetlenie stosowane na zewnątrz musi być przede wszystkim bezpieczne. Wynika to z faktu, że narażone są na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, z których najbardziej szkodliwymi dla nich są deszcz, śnieg i słońce.

Jak wybrać sprawdzone lampy zewnętrzne? Najlepiej wziąć pod uwagę to, czy posiadają one certyfikaty potwierdzające jakość i dostosowanie do warunków panujących na zewnątrz. Standardem europejskim, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia LED, jest EN 60598 2-1 (dotyczy opraw oświetleniowych stałych). W przypadku standardu międzynarodowego istotny jest IEC 60598 2-1.

Ważnymi certyfikatami świadczącymi o prawidłowym przebiegu produkcji są UL (Underwriters Laboratories) oraz ETL (Edison Testing Laboratories). Oznaczają, że wyroby są zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. W Polsce funkcjonuje także dodatkowy symbol B. Litera ta informuje, że oprawa oświetleniowa spełnia polskie normy i jest zaakceptowana technicznie.

Na zewnątrz należy używać lamp ze stopniem ochrony, który minimalnie wynosi IP 44. Ten zapis oznacza szczelność oprawy produktu. Pierwsza cyfra o wartości od 0 do 6 określa poziom zabezpieczenia przed wnikaniem ciał stałych. Druga w przedziale od 0 do 8 oznacza wodoszczelność.

Energooszczędność

Kolejną, ważną cechą oświetlenia zewnętrznego jest energooszczędność. Dzięki niej można pozwolić sobie na montaż lamp w ogrodzie bez obawy o wysokie rachunki za prąd. Najlepiej w tej roli sprawdzą się oświetlenia wykorzystujące nowoczesną technologię, takie jak:

  • czujniki ruchu,

  • czujniki zmierzchu,

  • oświetlenie wykorzystujące światło bazowe,

  • oświetlenie solarne (działające dzięki energii słonecznej).

Rozwiązanie, jakie dają czujniki, powoduje, że światło automatycznie włącza się dopiero, wtedy gdy jest ciemno, a wyłącza nad ranem lub gdy wyczuje jakiś ruch. Możesz także samodzielnie zmieniać ustawienia takiego oświetlenia za pomocą pilota lub aplikacji).

Wykorzystanie światła bazowego polega na załączaniu się go o zmierzchu i świecenie delikatnym strumieniem aż do godzin porannych. W przypadku wykrycia ruchu lampa momentalnie zmieni tryb na mocne oświetlenie.

Lampy solarne powinny być wyposażone w jakościowe panele i akumulator. Ma to znaczenie, jeśli chcesz, aby oświetlenie działało także w pochmurne dni lub ładowało się po zmierzchu.

Funkcjonalność

Oświetlenie zewnętrzne musi być także dobrane do konkretnego przeznaczenia. Jeśli zależy Ci na dodatkowej mocy, najlepszym rozwiązaniem będą tzw. naświetlacze. Oświetlą podjazd, wjazd do garażu lub zamontowane na ścianach rozświetlą teren wokół budynku. W takim przypadku warto wybrać opcje, w których czujniki ignorują obecność zwierząt, dzięki czemu lampa nie włącza się bez powodu.

Do oświetlenia wejścia do domu, schodów lub numeru budynku najlepiej sprawdzą się kinkiety, czyli tzw. lampy elewacyjne. Ich duża moc umożliwia także oświetlenie większych przestrzeni jak np. taras. Ułatwieniem, w tego typu produktach jest możliwość ustawienia automatycznego czasu włączania i wyłączania.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie zewnętrzne domu?

Fot. Pexels – Nowoczesny rurowy kinkiet zewnętrzny w czarnym kolorze: https://swatt.pl/pl/564-lampy-elewacyjne

Do oświetlenia alejki dobrze sprawdzą się lampy stojące lub najazdowe. Te drugie będą także dobrym wyborem w przypadku urządzania przestrzeni wokół podjazdu czy chodnika. Dają delikatny efekt bijący od podłoża.

Lampy solarne będą świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz rozświetlić miejsce wokół kwiatów lub elementów dekoracyjnych, takich jak oczko wodne.

Zwróć także uwagę na barwę światła – ciepłe będzie bardziej przytulne i miękkie, natomiast zimne jest dość chłodne i często zbyt ostre dla oka. Pierwsze lepiej sprawdzi się przy starszych budynkach, a drugie przy tych nowoczesnych.

Lampy zewnętrzne – popularne rodzaje

Jeśli już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp zewnętrznych, czas na przegląd ich rodzajów i krótką charakterystykę:

  • Lampy elewacyjne – służą do oświetlenia budynku, ale także do podkreślenia elementów dekoracji fasady, mogą być wykonane z aluminium, tworzywa sztucznego, metalu, szkła, stali, a także tworzywa poliwęglanowego.

  • Lampy solarne – wyposażone są w ogniwo fotowoltaiczne, które zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Do magazynowania tej energii są wykorzystywane, umieszczone wewnątrz lampy akumulatory. Lampy solarne to darmowe oświetlenie ogrodu, idealne także wtedy, gdy nie mamy możliwości doprowadzenia prądu do ogrodu.

  • Lampy najazdowe – to oświetlenie przystosowane do wbudowania w podłoże, odporne na chodzenie lub jeżdżenie po nim, mogą być wyposażone w źródło światła LED (1-30 W) lub żarówkę (do 150 W).

  • Lampy typu słupki lub latarnie – oddają światło rozproszone lub kierunkowe, mogą być wyposażone w czujnik ruchu, wykonane najczęściej ze stali szlachetnej lub aluminium co sprawia, że są odporne na warunki atmosferyczne, słupki są niższym rodzajem oświetlenia niż latarnie.

  • Girlandy – to kabel ze wkręconymi na jego długości żarówkami, służą jako delikatne doświetlenie przestrzeni. To świetna propozycja jako nastrojowe oświetlenie tarasu, altany czy balkonu.

  • Lampy sufitowe i wiszące – oświetlenie najczęściej montowane na sufitach tarasów i balkonów, można je także przymocować do ściany, działają na włącznik światła.

  • Oświetlenie dekoracyjne – to świetlne akcenty na zewnątrz, mogą być ruchome i ładowane na akumulator USB, mocowane na hak, najczęściej stosuje się w nich technologię solarną i LED.

Oświetlenie zewnętrzne to idealne rozwiązanie, aby podkreślić wygląd domu lub ogrodu. Lampy zewnętrzne są także niezwykle funkcjonalne – wskazują drogę do garażu lub do drzwi wejściowych. Zastanów się, w jakim celu Ty ich potrzebujesz, a następnie wybierz oświetlenie zewnętrze dopasowane do Twoich wymagań.

Partnerem artykułu jest sklep Swatt.pl, w którym dostępna jest bogata propozycja oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego.

Fot. tytułowa źródło: Chlorophylle, Adobe Stock

(artykuł sponsorowany)