Obuwie robocze chroni stopy pracowników przed zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy. W związku z tym istnieją różne klasy ochrony obuwia roboczego, które są dedykowane do konkretnego przeznaczenia. Jak wygląda to w praktyce? Odpowiadamy.

Buty robocze – podział ze względu na konstrukcję

Buty robocze klasyfikuje się nie tylko ze względu na wspomniane we wstępie klasy ochrony, ale również z uwzględnieniem ich konstrukcji. Co więcej, to właśnie ten drugi podział jest najpopularniejszy, ponieważ uwzględnia jedynie wysokość cholewki. W efekcie można wyróżnić sandały, półbuty (dostępne pod linkiem: https://pol-paw.pl/polbuty-robocze-c-25.html), trzewiki oraz buty wysokie. W przypadku tych ostatnich są to zarówno buty z wysoką cholewką, jak i buty do kolan oraz buty z przedłużona cholewką nad kolana.

Klasy ochrony obuwia roboczego

Obuwie robocze oferowane pod linkiem: https://pol-paw.pl/buty-robocze-c-23.html to buty o różnych klasach, co potwierdza zgodność z określonymi normami BHP. Wyróżnia się bowiem:

  • obuwie bezpieczne, które jest oznaczane literą S i przeznaczone do stosowania w najtrudniejszy warunkach, czyli przy wysokim stopniu ryzyka uszkodzenia stopy. Posiada ono bowiem cechy ochronne, a także podnosek chroniący palce stóp którego wytrzymałość badana jest przy uderzeniu z energią 200 J. Wymagania w tym zakresie określa norma PN-EN ISO 20345;

    Klasy ochrony obuwia roboczego i ich przeznaczenie

  • obuwie ochronne, które jest oznaczone literą P, a jego wymagania wytrzymałościowe są nieco niższe niż w przypadku obuwia bezpiecznego. Posiada ono bowiem cechy ochronne oraz podnosek, którego wytrzymałość badana jest przy uderzeniu z energią 100 J. Wymagania w tym zakresie muszą być zgodne z normą PN-EN ISO 20346;

    Klasy ochrony obuwia roboczego i ich przeznaczenie

  • obuwie zawodowe, które jest oznaczane literą O i traktowane jako zwykłe obuwie robocze. Nie posiada bowiem wzmocnionego podnoska, a co za tym idzie może być stosowane wszędzie tam, gdzie nie wymaga się ochrony palców stóp. Warto jednak wiedzieć, że obuwie zawodowe posiada pozostałe cechy ochronne, co sprawia, że chroni pracowników przed urazami, które mogłyby być efektem wypadków przy pracy. To właśnie dlatego nazywane jest potocznie obuwiem roboczym. Wymagania w tym zakresie reguluje norma PN-EN ISO 20347.

    Klasy ochrony obuwia roboczego i ich przeznaczenie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obuwia roboczego?

Przy zakupie obuwia roboczego należy wziąć pod uwagę nie tylko dopasowanie odpowiedniej klasy ochrony do wymagań i zagrożeń występujących na danym stanowisku, ale również jego jakość wykonania. W związku z tym należy kupować wyłącznie obuwie renomowanych producentów, co przekłada się zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort noszenia obuwia. Wysokiej jakości obuwie robocze różnych klas dostępne jest między innymi w sklepie Pol-Paw, w którym można uzyskać także profesjonalne doradztwo w zakresie jego doboru. Zaletą są również atrakcyjne ceny oraz szybka wysyłka.

Podsumowując należy stwierdzić, że klasy obuwia roboczego powinny być dopasowane do przeznaczenia, czyli specyfiki zagrożeń na danym stanowisku. W efekcie zapewni ono pracownikom odpowiedni poziom ochrony oraz komfort użytkowania.

(artykuł sponsorowany)