Dla większości z nas zegarek nie odgrywa dużej roli. Nie przykładamy wagi do tego kto go stworzył, jaka jest jego historia, oraz czy firma jest znana czy nie.

Jednak są osoby, którym zależy na tym, aby wiedzieć skąd pochodzi zegarek, jaka jest historia z nim związana, oraz zwracające uwagę na to, aby wybrać zegarek zapewniający jak najlepszą jakość. Ma on nie tylko pokazywać godzinę, ale również służyć przez wiele lat, być niezawodną ozdobą. Jaki zegarek w takim razie powinniśmy wybrać?

Który zegarek jest najlepszy – amerykański czy szwajcarski?

Każdy wie, że szwajcarskie zegarki cechuje niezawodność i długowieczność. Nie każdy jednak wie, że amerykańskie czasomierze nie ustępują im w swojej jakości. Oba rodzaje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zatem, który będzie najodpowiedniejszy?

Zegarki amerykańskie – nowoczesne podejście do tworzenia zegarków

Historia amerykańskich zegarków jest związana ze słynną katastrofą kolejową w Kipton. Doszło do zderzenia się dwóch pociągów, którego przyczyną była rozbieżność czasowa. Przed rozwojem transportu nie było potrzeby dokładnego mierzenia czasu, jednak po tej tragedii zainteresowano się tematem i zatrudniono zegarmistrza, który ujednolicił czas kolejowy. Od tamtego czasu produkcja amerykańskich zegarków rozwija się z każdym dniem, powstają coraz to nowsze marki, zachwycające nas swoim wyglądem oraz możliwościami.

Amerykańskie marki nie ograniczają się do tradycyjnych czasomierzy. Możemy znaleźć tam wiele modeli zegarków sportowych, modowych oraz codziennego użytku. Współczesne zegarmistrzostwo w niczym nie odbiega od swoich szwajcarskich czy japońskich konkurentów. W gruncie rzeczy jest często doceniane na rynku światowym za swoją jakość oraz za własne mechanizmy kwarcowe. 

Zegarki szwajcarskie, czyli tradycja na nadgarstku

Nie bez przyczyny gdy mówimy o produkcie który jest dokładnie zmontowany, nie zawodny oraz perfekcyjnie zmontowany, używamy określenia „szwajcarska precyzja”. Pomimo, że wiele marek innego pochodzenia jest docenianych przez światowy rynek, to jednak szwajcarskie artykuły od zawsze kojarzą nam się z niezawodnością i precyzją. Wszystko zaczęło się już w XVI wieku, podczas ogarniającej Europę reformacji zapoczątkowanej przez Jana Kalwina. Wiązało się to z zakazem noszenia ozdób, biżuterii czy klejnotów, nie wpłynęło to jednak na zegary, które w tamtych czasach były jedynie częścią wystroju pomieszczenia. Z tego powodu, ówczesna Genewa zmieniła się w azyl dla rzemieślników chcących wciąż produkować swoje dzieła. Rozwinęli się oni w sztuce zegarmistrzostwa.

Rozwój techniki sprawił, że rzemieślnicy byli w stanie wykonywać coraz to bardziej skomplikowane i precyzyjne mechanizmy. Prawdziwym wyzwaniem było przeniesienie mechanizmów zamkniętych w zegarach pokojowych, w rzeczy mieszczącej się na ręce, w szczególności w czasach gdy potrzebna była siła i zręczność rąk rzemieślnika. Wtedy to właśnie powstało wiele marek, które do dziś produkują wysokiej jakości zegarki szwajcarskie zachwycające wielu.

Atlantic – niepodważalna, szwajcarska jakość

Każda osoba interesująca się branżą zegarmistrzów, czy kolekcjonująca wyjątkowe modele, zna markę Altantic. Założyciel pierwszej manufaktury, z której wywodzi się ta marka, jest uznawany za jednego z twórców szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Rozpoczęła swoją działalność w 1888 roku, i po dziś dzień tworzy niezawodne, solidne konstrukcje. Wiele z modeli wyprodukowanych w latach 60. działa bez zarzutu po dziś dzień, co świadczy o jakości wykonania tych zegarków. Każdy zegarek Atlantic cechował się  wodoszczelnością, co dziś jest naturalne dla nas, lecz w tamtych czasach było czymś wyjątkowym. 

Miłośnicy nieśmiertelnej klasyki są zainteresowani szczególnie czasomierzami, pochodzącymi z miejscowości Bettlah, w której to właśnie powstała pierwsza manufaktura. Są to nierzadko białe kruki wśród wszystkich egzemplarzy, które wiele kolekcjonerów chce mieć u siebie. Zegarki Atlantic są również wyposażone w mechanizm szybkiego przesuwu datownika za pomocą koronki. Było to bardzo ważne wydarzenie dla całej branży, które zapisało się na kartach historii zegarmistrzostwa, zaraz obok daty wynalezienia samej koronki. Precyzja i serce włożone w udoskonalanie każdego modelu zegarków zapewnia jakość na którą zawsze można liczyć.

Bulova, czyli amerykańskie zegarki najwyższej jakości

Z początku marka nie zajmowała się produkcją zegarków. Głównym jej produktem były gotowe wyrobu jubilerskie. Dopiero w 1911 roku przeszła transformację i zaczęła oferować zegarki Bulova ręcznie robione i składane rzemieślniczo. Swoją popularność zyskały w czasach wojny (1914-1919), zaraz po jej zakończeniu została stworzona pierwsza linia zegarków dedykowanych dla mężczyzn, a w ślad za nią kolejna dla kobiet. 

W kolejnych latach marka Bulova wprowadziła ochronę przeciwpyłową, co było ważnym krokiem w stronę wodoodporności zegarków. Następnie nadeszły czasy zegarków wyposażonych w radio, oraz umieszczania zegarów w pojazdach, co bardzo imponowało innym producentom. Z pewnością można zauważyć, że amerykańska marka Bulova wprowadziła wiele ulepszeń i patentów, które po dziś dzień są doceniane przez użytkowników.  Stawia na rozwój nowych technologii, przy zachowaniu najwyższej jakości.

Zegarki szwajcarskie czy amerykańskie? Trudny wybór

Zegarki amerykańskie i szwajcarskie nie są takie same. Mają swoje wady i zalety, szczegóły które odróżniają je od innych modeli. Jednak tym co na pewno je łączy jest fakt wysokiej jakości wykonania oraz niezawodności. Zawdzięczają to latom pracy, odkrywania nowych technologii i rozwiązań oraz pracy włożonej na samym początku powstawania każdej wiodącej marki. Wybierając zegarek najodpowiedniejszy dla siebie powinniśmy zastanowić się na czym najbardziej nam zależy.

(artykuł sponsorowany)