Jednym z najważniejszych pojęć w kontekście każdej nieruchomości jest księga wieczysta. Większość z nas przynajmniej raz w życiu miała styczność z tym dokumentem, m.in. przy zakupie czy sprzedaży mieszkania. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zapoznać się z treścią danej księgi? Podpowiadamy, jak znaleźć i sprawdzić księgę wieczystą przez internet!

Przed zakupem nieruchomości jedną z najważniejszych kwestii jest sprawdzenie księgi wieczystej. Wiele lat temu jedynym sposobem na zapoznanie się z treścią tego dokumenty było udanie się do właściwego sądu i złożenie wniosku o wgląd do księgi. Obecnie sprawa jest prostsza niż kiedykolwiek, a księgę można sprawdzić bez zbędnej biurokracji i to w domowym zaciszu. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa! 

Księga wieczysta – czym jest i do czego służy? 

Księga wieczysta to nic innego jak dokument, w którym znajdziemy szczegółowe informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Dzięki treści księgi wieczystej można więc poznać dane osób uprawnionych do jej sprzedaży, osób trzecich, które posiadają jakiekolwiek prawa do nieruchomości, a także wszelkiego typu zabezpieczenia finansowe takie jak zastaw czy hipoteka. W polskim porządku prawnym istnieje zasada jawności materialnej zgodnie z którą domniemuje się, że informacje wpisane do księgi wieczystej w pełni potwierdzają rzeczywisty stan prawny. Księgi wieczyste są jawne, a zapoznanie się z ich treścią jest bezpłatne. Kluczem do sukcesu jest jednak znajomość dokładnego numeru księgi wieczystej, za pomocą którego można w prosty i szybki sposób ją odszukać. 

Księgi wieczyste online – jak i gdzie szukać?  

Jak się okazuje, sprawdzenie księgi wieczystej nie jest obecnie tak skomplikowanym wyzwaniem, jakby się mogło wydawać. Wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań online, dzięki którym można odszukać konkretną księgę wieczystą posiadając podstawowe dane nieruchomości takie jak adres czy numer działki. W tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych dostępnej pod adresem: www.ksiegiwieczyste.pl. Przy jej pomocy, w zaledwie kilka minut, bez konieczności wychodzenia z domu, składania wniosków czy czekania w kolejkach, można sprawdzić interesującą nas księgę wieczystą.

Na obecny numer księgi składa się czterocyfrowy kod wydziału sądu rejonowego, który ją prowadzi, dotychczasowy numer księgi wieczystej i wyliczana automatycznie cyfra kontrolna. W bazie znajduje się aż 99,5% ksiąg wieczystych, które zostały przeniesione do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. 

(artykuł sponsorowany)