Z całą pewnością musimy przyznać, że drewniane podłogi są niezwykle piękna, ale po wielu latach eksploatacji będą wymagały odnowienia. W tym celu wykonuje się po prostu zabieg cyklinowania, a później znowu zabezpiecza się naszą posadzkę lakierem lub olejem.

Jeszcze do niedawna zakładaliśmy, że cyklinowanie podłogi to czynność niezwykle trudna i wymagająca od nas późniejszego remontu – malowania ścian i tym podobnych. Jednak dzisiaj odnowienie naszej drewnianej posadzki wcale nie jest tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać.

Z całą pewnością musimy przyznać, że drewniane podłogi są niezwykle piękna, ale po wielu latach eksploatacji będą wymagały odnowienia. W tym celu wykonuje się po prostu zabieg cyklinowania, a później znowu zabezpiecza się naszą posadzkę lakierem lub olejem. Jeszcze do niedawna zakładaliśmy, że cyklinowanie podłogi to czynność niezwykle trudna i wymagająca od nas późniejszego remontu – malowania ścian i tym podobnych. Jednak dzisiaj odnowienie naszej drewnianej posadzki wcale nie jest tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać.

Jak przeprowadza się cyklinowanie podłogi?

Zabieg ten przeprowadza się sam w sobie dość szybko. Potrzebne do tego będzie cykliniarka, czyli specjalne urządzenia, którego zadaniem jest zdacie wierzchniej warstwy naszej tej posadzki. Oczywiście znajdziemy różnego rodzaju cykliniarki – o różnych gabarytach i różniące się swoim ciężarem. Najcięższe będą rozwiązania taśmowe, które z kolei stosuje się na podłogach posiadających zespolenie z podłożem. Z kolei posadzki pływające z powodzeniem możemy odnowić innymi urządzeniami. Jednak zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, kiedy wybieramy konkretne urządzenie, musimy pamiętać o tym, by właściwie je użytkować. Istotne jest zatem to, by tak używać cykliniarki, aby nie robiła wgłębienie w drewnie.

Powinniśmy sobie jeszcze zdawać sprawę z tego, że kiedy podłogi są mocno zniszczone po wielu latach eksploatacji, powtórzenie cyklinowania może odbyć się nawet kilkukrotnie. Wtedy też możemy uzupełnić różnego rodzaju ubytki specjalnymi masami lub innymi przyrządami. Można również na tym etapie zadbać o wymianę uszkodzonych klepek. Oczywiście, odnawianie naszej podłogi było owocne, cały proces będzie wymagał od nas odpowiedniej ilości czasu i jednocześnie wolnej przestrzeni. Nasza praca powinna być dobrze zorganizowana. Niekiedy będziemy zmuszeni opuścić nasze mieszkanie na czas remontu, ale coraz więcej osób decyduje się na odnowienie podłogi w domu, kiedy go użytkujemy.

Konieczne czynności do przeprowadzenia cyklinowania

Wiele osób wychodzi z założenia, że usuwanie dużych mebli nie będzie konieczne, ale też przywołuje argument, że zawsze będą one pozostawanie w tym samym miejscu. Jednak z naszej strony szczerze polecamy, zdecydować się na cyklinowanie podłogi w całości. Pozostawianie mebli może okazać się nieprofesjonalne i po prostu nie będzie to dobry pomysł. Należy pamiętać o tym, że podłoga, która w pewnych miejscach nie zostanie odnowiona, będzie znacznie różniła się od tej, która zostanie podana renowacji. Dlatego też bezwzględnie powinniśmy pamiętać o tym, że w miejscu, w którym będzie odbywało się cyklinowanie podłogi, całkowicie należy ją opróżnić z różnych mebli i akcesoriów. Oczywiście nie mówimy tutaj o stałych zabudowa, gdyż zdemontowanie i ponowne składanie mebli może okazać się bardzo kłopotliwe. Ponadto koniecznie należy usunąć listwy przypodłogowe, gdy Podłoga została równomiernie zeszlifowana. Następnie po przeprowadzonym cyklinowaniu podłogę należy odpowiednio pokryć warstwę zabezpieczającą.

Również nie należy zdecydować się na cyklinowanie podłogi na raty. Szlifowanie naszej posadzki po przesuwaniu sprzętów to fatalny pomysł i w ogóle nie będzie prowadziło do zadowalającego efektu. Tak prowadzona renowacja podłogi nie pozwoli nam na kontrolowanie grubości szlifowania i tak dalej.

Nowoczesne maszyny a odnawianie posadzki

Dawniej cyklinowanie podłogi bardzo kłopotliwe i wymagało od nas niejednokrotnie późniejszego malowania ścian. Dzisiaj nie wiąże się ten zabieg już z tak dużym zapyleniem pomieszczeń, ale nadal musimy opróżnić podłogę ze wszystkich mebli stojący. W domu sprawa wygląda o wiele łatwiej, gdyż meble możemy przenieść do jednego z użytkowanych pomieszczeń. W mieszkaniu na czas remontu może się okazać to utrudnione, gdyż ni kiedy drewniana podłoga znajduje się na całości powierzchni. Wtedy też meble powinniśmy wynieść do piwnicy lub warto wynająć garaż do przechowywania sprzętu na czas remontu. Ponadto samodzielne cyklinowanie o ile jest możliwe, o tyle może okazać się w trakcie prowadzonych prac problematyczne, dlatego warto to zadanie powierzyć doświadczonym fachowcom.

(artykuł sponsorowany)