Z pewnością każdy z nas lubi obcować z pięknymi i dobrze urządzonymi wnętrzami. Jednym z pomieszczeń w mieszkaniu czy domu, o wygląd którego warto zadbać z należytą starannością, jest łazienka.

Wyposażenie łazienki to jednak nie tak proste zadanie, jak się może wydawać. Konieczne jest tutaj bowiem połączenie wartości estetycznych z funkcjonalnością poszczególnych urządzeń i akcesoriów. Dla wielu osób łazienka jest wręcz strefą relaksu i oazą spokoju, dlatego wnętrze to powinno być w jak największym stopniu przyjazne i odprężające. Na co więc zwrócić uwagę przy zagospodarowaniu łazienki? Jak ją wyposażyć? Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Projekt łazienki a wyposażenie

Łazienka z jednej strony powinna jak najlepiej odgrywać swoją rolę i być przystosowana do stylu życia mieszkańców, z drugiej jednak przy planowaniu tej przestrzeni należy wziąć pod uwagę ogólną stylistykę aranżacji mieszkania czy domu. Wiele zależy oczywiście od wielkości tego pomieszczenia oraz jego rozkładu. Wybierając wyposażenie łazienek trzeba wziąć też pod uwagę potrzeby osób, które będą z niej korzystać. Projektując wnętrze łazienki trzeba także dostosować ułożenie poszczególnych urządzeń czy mebli do lokalizacji instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej. Wszystko po to, aby zagospodarować przestrzeń w stu procentach i na późniejszym etapie nie tracić czasu na poprawki.  

Jakie wyposażenie do łazienki? 

Wyposażając łazienkę trzeba przede wszystkim ją dokładnie wymierzyć. Na podstawie uzyskanego metrażu można zdecydować, czy w pomieszczeniu zmieści się np. wanna, czy też jedynie kabina prysznicowa. W tej chwili na rynku można znaleźć tak wiele różnych urządzeń sanitarnych, że z pewnością każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Oprócz przygotowania wanny czy kabiny prysznicowej, trzeba zadbać o umywalkę, sedes, a przy większej przestrzeni można zainstalować także bidet. Rozsądnym rozwiązaniem jest wówczas wybór produktów tej samej firmy i z jednej linii, co zapewni spójność i wygodę. Niezbędnymi elementami wyposażenia każdej łazienki są również meble – przy małym metrażu można wybrać te wiszące, a także podstawowy sprzęt taki jak choćby pralka czy podgrzewacz wody.        

Do wyboru pozostało oświetlenie. Możemy wybrać pomiędzy dwoma głównymi stylami, mianowicie tradycyjne oświetlenie halogenowe wpuszczone w sufit lub lampy, co pozwoli na wyeksponowanie strefy umywalki z lustrem czy strefy SPA, czyli wanny. Warto również zatrzymać się właśnie na kwestii lustra. W dzisiejszych czasach to już nie tylko zwykłe lustro. Firmy oferujące usługi szklarskie, mają sprzęt wysokiej jakości, który precyzyjnie wycina wybrany kształt. Można wybrać lustro z ramą lub stylizowanymi, np. mosiężnymi czy czarnymi mocowaniami. Odpowiednie oświetlenie podkreśli jego delikatność i szlachetność. Prócz estetycznych aspektów lustra, nie bez znaczenia są jego funkcjonalne możliwości. Zwłaszcza ma to znaczenie w małych łazienkach. Duża powierzchnia lustrzana optycznie powiększy pomieszczenie. Na koniec pozostały jeszcze tak zwane drobiazgi. Jednak to właśnie one nadają wyjątkowego charakteru wnętrza naszej łazienki. Mydelniczka, miejsce na szczoteczki do zębów czy koszt na śmieci. Warto zakupić je pod koniec aranżacji łazienki, kiedy już widzimy ostateczny efekt kolorystyczny kafelek i oświetlenia.

Inwestycja na długie lata

Wyposażenie łazienki można zakupić obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. To właśnie zaopatrzenie się w nie online, z dostawą do domu, jest w tej chwili częściej wybieranym rozwiązaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować oferty wielu sklepów i wybrać te, które najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom. Przy czym, na wyposażeniu łazienki nie należy zbytnio oszczędzać, najlepszym wyjściem w tym przypadku jest zaopatrzenie się u zaufanych i cieszących się dobrą opinią producentów. Jest to gwarancja świetnej jakości i wówczas możemy śmiało stwierdzić, że dokonaliśmy inwestycji, z której będziemy zadowoleni przez wiele lat. Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć przemyślanych i w konsekwencji udanych zakupów! Powodzenia! 

(artykuł sponsorowany)