Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do mnóstwa kolizji oraz wypadków. Nikt z nas nie ma pewności, że tego typu sytuacja nie przydarzy się właśnie nam. To dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Co jednak w przypadku, gdy wina nie leży po naszej stronie, a w wyniku zdarzenia drogowego nasz samochód nadaje się do naprawy? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej!

Możemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć zdarzenia drogowego. Niestety, nie mamy jednak wpływu na zachowanie innych kierowców. Na szczęście obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest wykupienie ubezpieczenia OC, dzięki czemu osoba poszkodowana w kolizji czy wypadku może uzyskać niezbędne wsparcie. O czym dokładnie mowa? Jak wygląda to w praktyce? Już wyjaśniamy, a przy okazji zachęcamy do sprawdzenia szczegółowej porównywarki ofert na https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/

Kiedy można otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?

Niejednokrotnie w wyniku zdarzenia drogowego dochodzi do uszkodzenia pojazdu, czego efektem jest konieczność wykonania napraw lub nawet zakupu nowego samochodu. Wyróżniamy tutaj szkodę częściową, a więc taką, gdy pojazd wymaga naprawy oraz całkowitą, gdy nie nadaje się już do jazdy. W takich przypadkach, poszkodowany powinien ubiegać się o auto zastępcze, którego koszt pokryje ubezpieczyciel w ramach OC sprawcy kolizji czy wypadku. Przy szacowaniu szkody bierze się pod uwagę nie tylko poniesione straty, ale także korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby do zdarzenia nie doszło.  

Na jakich zasadach przysługuje samochód zastępczy?

Możliwość uzyskania samochodu zastępczego z OC sprawcy dotyczy zarówno pojazdów prywatnych, jak i służbowych. Poszkodowany może wybrać jedną z dwóch opcji: albo sam wybiera wypożyczalnię, albo polega w tej kwestii na ubezpieczycielu sprawcy. W pierwszym przypadku, może zgłosić się do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów, w drugim – dochodzi do bezgotówkowego wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy. Bardzo ważne jest to, aby klasa pojazdu była taka sama lub niższa niż auta poszkodowanego, co pozwoli uniknąć dopłaty, która – biorąc pod uwagę wiele innych czynników – może być wysoka. Najlepiej przed podjęciem jakichkolwiek decyzji skontaktować się z ubezpieczycielem lub sprawdzić na jego stronie stawki najmu dla poszczególnych pojazdów zastępczych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://rankomat.pl/samochod/samochod-zastepczy-oc-jak-dlugo

Jak długo można korzystać z pojazdu zastępczego z OC sprawcy? 

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu przez cały okres, w którym nie może on z niego korzystać. Wliczamy w to nie tylko czas, w którym pojazd znajduje się już w warsztacie i jest naprawiany, ale także okres oczekiwania na naprawę, na sprowadzenie części zamiennych, spełnienie wszelkich formalności itp. Wyjątek stanowi sytuacji, w której samochód nie jest wyłączony z ruchu i poszkodowany od chwili wypadku aż do oddania go do warsztatu może się nim poruszać. W przypadku szkody całkowitej, auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje z reguły od dnia zdarzenia drogowego do chwili, w której szkodę zakwalifikowano jako całkowitą.

(artykuł sponsorowany)