Zapoznaj się z rodzajami aparatów słuchowych i wybierz taki, który będzie dla Ciebie najlepszy!

Często duża ilość opcji do wyboru sprawia, że podjęcie decyzji jest jeszcze trudniejsze. Dlatego jeśli chcesz zadbać o jakość swojego życia i skorzystać z aparatu słuchowego, już teraz dowiedz się więcej. Jakie są różnice pomiędzy aparatami słuchowymi? Jakie rodzaje aparatów słuchowych masz do wyboru i jakie są ich zalety oraz wady? Ta wiedza pomoże Ci w dokonaniu zakupu, który codziennie będzie wspierał Twój słuch.

Aparaty analogowe i cyfrowe – różnica

Podstawowa różnica pomiędzy aparatami to sposób przetwarzania sygnału. Choć dziś dominują cyfrowe aparaty słuchowe przekształcające dźwięk w informację elektroniczną i redukujące hałas z otoczenia, to wciąż można się spotkać także z aparatami słuchowymi analogowymi, których działanie opiera się na samym wzmacnianiu dźwięku przez głośnik.

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty zauszne (BTE)

Aparaty BTE nosi się za uchem. Ich zaletą jest łatwe dopasowanie do ucha, możliwość skorzystania z większych i mocniejszych baterii, a także ułatwiona obsługa wyboru programów i dodatkowych możliwości podłączenia się np. z radiem czy telewizorem. Mimo całego szeregu zalet, aparaty zauszne mają też kilka istotnych wad. Nie spodobają się one osobom, którym zależy na tym, by aparat słuchowy był niewidoczne, choć aparaty zauszne aktualnie są naprawdę małe, to jednak dość łatwo da się je zauważyć. Co więcej, ta forma aparatu może być niewygodna dla osób noszących okulary – tutaj najlepszą opcją byłoby odpowiednie dopasowanie aparatu słuchowego i okularów, by ich jednoczesne noszenie było komfortowe.

Aparaty wewnątrzuszne (ITE)

ITE to aparaty słuchowe, które są osadzone w uchu. Wśród nich wyróżnia się takie, które są osadzone w małżowinie usznej, w przewodzie słuchowym (ITC) oraz praktycznie niewidoczne, bo umieszczane głęboko w uchu – aparaty CIC. Aparaty ITE są o wiele dyskretniejsze, niż aparaty nauszne, szczególnie aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe, czyli CIC.  Są one także wygodne w noszeniu dla osób uprawiających sporty oraz tych noszących okulary.

Jakie są ich wady? Aparaty wewnątrzuszne ITE nie są dla każdego. Najlepiej sprawdzają się u osób, które mają lekki bądź umiarkowany ubytek słuchu, a także odpowiednią wielkość przewodu słuchowego. Są droższe od aparatów nausznych, a także wiążą się z koniecznością częstszej wymiany baterii.

(artykuł sponsorowany)