Władze Raciborza szukają form wsparcia lokalnego biznesu w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem. 

Pomoc miejscowym przedsiębiorcom była tematem ostatniej widekonferencji Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy prezydencie Raciborza.

Obrady podsumował na swoim profilu na Facebooku wiceprezydent Michał Fita, który przedstawił radzie możliwe metody wsparcia ze strony samorządu:

Serdecznie dziękuję członkom Klubu Radnych Niezależnych Michała Fity oraz pracownikom Referatu Przedsiębiorczości za ich wytężoną pracę nad opracowaniem pakietu rozwiązań dla raciborskiego biznesu.

Bardzo dziękuję wszystkim przedsiębiorcom, którzy tak licznie odpowiedzieli na mój apel. Spłynęło do mnie drogą mailową ponad 30 wiadomości. Było wśród nich wiele wniosków, pomysłów, opisów sytuacji, w jakiej znalazły się Państwa firmy, ale także podziękowań za możliwość wypowiedzenia się w tej kwestii. Niektóre dotarły do mnie jeszcze dzisiaj rano. Wszystkie dokładnie przeanalizowałem i uwzględniłem w przygotowanym raporcie.

Dziękuję przedsiębiorcom, którzy pomimo trudnej sytuacji, poświęcają swoje siły i środki na wspieranie innych podmiotów gospodarczych.

Dziękuję członkom KRG za dzisiejszą konferencję, wszystkie wnioski i postulaty.

Dzisiaj odbyło się specjalne posiedzenie Konsultacyjnej Rady Gospodarczej w formie wideokonferencji, o które prosiliśmy w zeszłym tygodniu. W trakcie posiedzenia przedstawiliśmy w formie prezentacji możliwości jakimi dysponuje gmina w obecnym stanie prawnym, a także nasze propozycje dotyczące wprowadzenia szeregu ulg, ułatwień i działań na rzecz wsparcia raciborskiego biznesu w obecnej trudnej sytuacji.

Chcemy i musimy pomóc przedsiębiorcom!

Na ten moment zaproponowaliśmy odroczenie terminów spłaty podatku od nieruchomości, podatków od środków transportowych, opłat z tytułu użytkowania wieczystego, czy dzierżaw na okres 3 miesięcy. Nadzór prawny pracuje już nad tym, by zmienić stawkę czynszu za lokale użytkowe wynajmowane przez Miasto Racibórz na 1 zł za lokal (podobne rozwiązanie miałoby dotyczyć ogródków piwnych) na okres 2 miesięcy. Wstępna koncepcja ulg będzie weryfikowana w zależności od rozwoju sytuacji.

Czekamy też na rozwiązania, które ma przynieść ustawa antykryzysowa i wtedy będziemy podejmować kolejne kroki.

Wychodząc z założenia, że gospodarka ma swoją lokalność. Zaproponowaliśmy szereg działań wspomagających miejscowy biznes:

Kampanie #SRC47400

#kupujteraz – zachęcanie do akcji przedsiębiorców i mieszkańców. Propozycja utworzenia specjalnej platformy, na której firmy, po zarejestrowaniu, będą mogły sprzedawać bony lub vouchery na swoje produkty i usługi, do wykorzystania przez klientów w późniejszym czasie.

#kupujwraciborzu – mająca na celu zachęcanie mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców do robienia zakupów w lokalnych sklepach i u lokalnych producentów.

Kampania informująca o jakości i bezpieczeństwie produktów wytwarzanych przez raciborskich przedsiębiorców.

Ponadto zaproponowaliśmy ułatwienie dostępności e-usług w załatwianiu spraw w Urzędzie Miasta. Stworzenie nowej zakładki na stronach Urzędu Miasta (raciborz.pl oraz PrzedsiebiorczyRaciborz.pl) umieszczenie wzorcowych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o ulgi, zwolnienia, odroczenia różnych zobowiązań (wobec ZUS, US, itp.). Pomoc przedsiębiorcom w wypisywaniu wniosków oraz wiele innych działań wsparcia i promocji prowadzonych przez Inkubator Przedsiębiorczości.

Ważnym punktem jest również zweryfikowanie tegorocznego budżetu, ponieważ brak środków z podatków trzeba będzie zrekompensować z innych planowanych na ten rok wydatków. Ten punkt będzie jeszcze poddany dyskusji podczas sesji Rady Miasta.

Wszyscy musimy wziąć się teraz do pracy. Tylko razem i wspierając się wzajemnie jesteśmy w stanie przejść ten kryzys!

(oprac. wk, źródło: Michał Fita/FB)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: