Pieniądze pożyczamy na potęgę. To nie tylko kwestie kredytów bankowych, ale również często pożyczek w instytucjach pozabankowych lub prywatnie.

Niestety równie często z jakiś powodów tracimy wydolność finansową i nie jesteśmy w stanie spłacać zadłużenia. Dotyczy ten problem w tak samo dużej mierze osób prywatnych, jak również firm. Gdy prowadzimy biznes czwarty niestety to my jesteśmy w sytuacji, w której ktoś nie zapłacił na czas faktury lub nie uregulował innej należności. Co możemy w taniej sytuacji robić i jak zadbać o swój biznes, by nie tracić płynności finansowej?

Czym jest egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza jest etapem windykacji, które uznać możemy za ostateczny krok w celu odzyskania pieniędzy od dłużnika. To na tym etapie może dojść do zabezpieczenia majątku dłużnika, w celu zaspokojenia potrzeb wierzyciela. Jeżeli posiadamy tytuł egzekucyjny możemy starać się o uzyskanie klauzuli wykonalności, która skutkować będzie krokami podjętymi przez komornika. Warto w tym miejscu pamiętać, że to my jako wierzyciele mamy prawo wybrania odpowiedniego dla nas komornika.

Usługi windykacyjne dla biznesu

W przypadku prowadzenia działalności bardzo często mamy do czynienia z niezapłaconymi fakturami lub nieuczciwymi kontrahentami. W wielu wypadkach musimy domagać się swoich pieniędzy poprzez windykację. W przypadku, kiedy mamy niewielu klientów możemy poradzić sobie z tego rodzaju sytuacjami samodzielnie. Gdy jednak faktury idą w tysiące, a tych nieopłaconych również przybywa zastraszającym tempie, doskonałym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie kancelarii finansowej. Tego rodzaju firmy zajmują się monitoringiem należności dla naszej firmy, a także całym postępowaniem windykacyjnym, aż do etapu egzekucji komorniczej. To niezwykle wygodne rozwiązanie, który pozwala na znacznie lepsze zarządzanie finansami naszej firmy

Etapy postępowania windykacyjnego – skomplikowana materia prawna

Nim nastąpią finalnie egzekucje komornicze, często będziemy musieli wypełnić wiele formalności, trzymając się określonych procedur, prawa oraz terminów. To zwykle zniechęca osoby prowadzące własny biznes do samodzielnego windykowania osób fizycznych lub też firm, które nie spłacają zobowiązań wobec nas. Gdy zdecydujemy się na wynajęcie firmy windykacyjnej, będziemy mogli uzyskać pełną usługę odzyskania naszej należności od etapu przypomnień, aż po finalną egzekucję komorniczą. Koszty tego typu operacji wbrew wielu głosom wcale nie są wygórowane i szczególnie w przypadku osób prowadzących własny biznes tego rodzaju postępowania się opłaca.

(artykuł sponsorowany)