Dzielnicowy z Pietrowic Wielkich spotkał się z uczniami klasy mundurowej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Mundurowy przypomniał o tym, jak młodzież powinna postąpić, kiedy ktoś w ich otoczeniu będzie potrzebował pomocy, bowiem natychmiastowe działanie może uratować komuś życie.

Każdy z nas powinien znać podstawowe działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nie wiadomo bowiem kiedy taka wiedza się przyda. Może się okazać, że ktoś z naszych najbliższych będzie tej pomocy potrzebować. Policjanci z takimi sytuacjami mierzą się w codziennej służbie. Dlatego już na etapie szkolenia podstawowego poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. Jedną z najistotniejszych czynności jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Nie jest ona skomplikowana, a jej właściwe wykonanie może uratować życie osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca.

Pod koniec kwietnia dzielnicowy z Pietrowic Wielkich st.sierż. Paweł Cygler spotkał się z uczniami klasy mundurowej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. Spotkanie miało na celu przypomnienie uczniom zasad pierwszej pomocy. Mundurowy w trakcie prezentacji zademonstrował między innymi, techniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, która jest niezwykle istotna w ratowaniu życia osoby, która straciła przytomność lub przestała oddychać. To niezwykle ważne, aby każdy mógł zareagować w nagłej sytuacji, w której potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Podczas spotkania policjant zaprezentował również, jak należy ustawić osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej. Jest to jedna z kluczowych technik, które pozwalają na utrzymanie drożności dróg oddechowych u osoby nieprzytomnej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się również, jak prawidłowo postępować w przypadku, gdy ktoś jest w niebezpieczeństwie z powodu zadławienia, ale także jak prawidłowo użyć AED.

Policjant szkolił z pierwszej pomocy uczniów klasy mundurowej

Policjant szkolił z pierwszej pomocy uczniów klasy mundurowej

Policjant szkolił z pierwszej pomocy uczniów klasy mundurowej

Młodzież była bardzo aktywna i chętnie wykonywała zadania. Pamiętajmy, że jeżeli chodzi o uratowanie życia, to czasami liczą się sekundy, dlatego podjęta szybko reanimacja może okazać się kluczowa.

 

(źródło: KPP Racibórz)