„Julia Anna Maluje Racibórz” – wystawa Julii Parzonki w Galerii OBOK. Wernisaż odbędzie się już 4 marca o godz. 18.00 w RCK RCI przy ul. Długiej 2.

Od kiedy pamiętam – kocham Racibórz. Czuję się Raciborzanką – mówi Julia Parzonka, dodając: – To moje miejsce na ziemi. Tutaj jest mój dom, moja rodzina, moja firma, moi przyjaciele.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

– Jakiś czas temu zaczęłam rysować Racibórz takim, jakim go widzę: jego magiczne miejsca, nietypowe budynki, ciekawe pomniki, ważnych dla mnie ludzi, wydarzenia, które mają tu miejsce. Chciałam mieć Racibórz zawsze przy sobie. Chciałam zostawić taki Racibórz mojemu dziecku, pokazać gdzie prowadziliśmy wózek, kiedy jeszcze nie potrafił chodzić, gdzie chodziliśmy do sklepu, jak wyglądał nasz zamek, po którego dziedzińcu biegał jak tylko zaczął chodzić, a gdzie znajdowało się muzeum. Zdaję sobie sprawę, że nic co nas otacza nie jest wieczne, a chciałabym, żeby chociaż w części, takie właśnie było – przyznaje autorka.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Podczas wystawy chciałaby się podzielić kawałkiem swojego Raciborza, narysowanego w prosty sposób, bo w prostocie siła, bez dopracowania i wykończenia kreski, bo nasze miasto też takie nie jest, tutaj cały czas coś się dzieje, coś się zmienia. W niewielu kolorach, bo nasze miasto też jest spokojne. Z herbem w tle, bo historia i czas mają tutaj znaczenie. 

Jak tłumaczy, na grafikach znajdziemy miejsca, które mnie fascynują, budynki, przed którymi mogę, albo mogłam siedzieć godzinami i myśleć o tym, jakie są piękne: raciborska cegielnia, stary szpital, stajnie. Są też miejsca, które odstają, nie pasują do tego miasta np. nasz dworzec. To ważny dla mnie skrawek mojego miasta, mojej historii i mojej miłości do ziemi, która mnie kształtowała. 

Cały projekt zawiera 50 grafik, podzielonych na budynki, ludzi i wydarzenia. 4 marca będzie można podziwiać tylko wybraną część prac, która ma dla mnie największe znaczenie.

(oprac. wk, źródło: RCK)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: