Od piątku 6 marca na terenie gminy Krzyżanowice dostępny będzie punkt konsultacyjny spółki Czyste Powietrze, która oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie pozyskiwania ciepła i energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Punkt konsultacyjny, z porozumieniem gminy, otwarty będzie w każdy piątek w godzinach od 12:00 do 18:00 w świetlicy przy OSP Krzyżanowice.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Oprócz skorzystania z porady i pomocy konsultanta będzie można uzyskać dodatkowe informacje od pracownika urzędu gminy, który zwykle będzie pełnić tam dyżur.

Program ma wymiar zarówno ekologiczny jak i ekonomiczny. Zainstalowanie nowoczesnych źródeł ciepła, o mocach dokładnie dopasowanych do zapotrzebowania energetycznego budynku znacząco obniża zarówno szkodliwą emisję oraz koszta pozyskania energii, zwłaszcza cieplnej. Dzięki temu spada tak koszt ogrzewania jak i szkodliwa emisja.

CZYTAJ TEŻ: Znów głośno o Raciborzu. Tym razem z powodu SMOGU!

Program przewiduje dofinansowanie następujących elementów inwestycji:
• likwidację starego źródła ciepła na paliwo stałe
• zakup i montaż nowego źródła ciepła
• wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
• docieplenie przegród budowlanych
• montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
• instalowanie odnawialnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Program oferuje dwa rodzaje wsparcia: bezzwrotne dotacje oraz korzystnie oprocentowane pożyczki. Maksymalna wysokość dotacji jaką można uzyskać to aż 53.000,00 złotych, przy minimalnym koszcie inwestycji 7.000,00 złotych W przypadku gdy planowana inwestycja jest droższa, możliwe jest uzyskanie na pozostały jej zakres pożyczki. Środki te są dystrybuowane poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto przy realizacji takiego zadania możliwe jest skorzystanie z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej, jej wysokość wynosi również 53.000,00 złotych, a dotyczy ona wydatkowanych środków własnych, również w postaci pożyczki lub kredytu, nie obejmuje jedynie wydatków pozyskanych ze środków bezzwrotnych.

(oprac. wk, źródło: UG w Krzyżanowicach)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: