Każdy budynek bądź też konstrukcja np. hali magazynowej musi posiadać obiekty, których przeznaczeniem jest umożliwienie ewentualnej ewakuacji ludzi. Do tego grona możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju drabiny. Do czego konkretnie służy i czy jej posiadanie jest obowiązkowe? Sprawdźmy!

Drabiny ewakuacyjne – co to takiego?

Drabinami ewakuacyjnymi określa się najczęściej elementy stalowe mocowane pionowo do budynków. Głównie są to modele wyposażone dodatkowo w kosz ochronny. Zadaniem tych drabin jest umożliwienie wejścia na dach i zejścia z niego, gdy zajdzie taka potrzeba.

Drabiny ewakuacyjne konstruowane są tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa nawet w sytuacjach kryzysowych. Właśnie dlatego poza odpowiednio zaprojektowanymi szczeblami posiadają kosz ochronny, który dzięki przemyślanej konstrukcji osłania schodzących po drabinie ludzi, przed wszelkiego rodzaju obiektami, które mogą spaść z dachu. Dodatkowo kosz jest elementem zabezpieczającym przed poślizgnięciem się. W sytuacji awaryjnej można się go chwycić, unikając tym samym upadku z dużej wysokości.

Warto pamiętać, że drabina ewakuacyjna to nie tylko obiekt, z którego korzysta się w trakcie sytuacji nadzwyczajnych. Wykorzystuje się ją również w trakcie planowanych i okresowych prac wykonywanych na dachu, np. w przypadku konserwacji urządzeń wentylacyjnych czy podczas odśnieżania.

Drabiny ewakuacyjne – czy jej posiadanie jest obowiązkowe?

Według przepisów polskiego prawa każdy budynek bądź też hala muszą posiadać drogę ewakuacyjną, w tym również taką, która umożliwia bezpieczne wejście i zejście z dachu. Posiadanie drabiny ewakuacyjnej jest sprawdzane przy każdej kontroli przeprowadzanej przez odpowiednie instytucje. Sama obecność drabiny ewakuacyjnej nie wystarczy, aby pozytywnie przejść kontrolę. Jej stan techniczny jest niezwykle istotnym aspektem, który jest skrupulatnie sprawdzany. Drabina powinna być w nienagannej kondycji, nie posiadając żadnych luzów bądź też uszkodzeń np. w postaci oderwanych szczebli czy problemów z koszem ochronnym.

Poszukując drabiny ewakuacyjne wysokiej jakości, warto sprawdzić ofertę dostępną na stronie https://ewakuacyjne.pl. Modele, jakie możemy tam znaleźć, są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zabezpieczane są poprzez cynkowanie ogniowe i malowanie proszkowe. Co jednak najważniejsze, spełniają one wymogi Europejskie określone za pomocą norm takich jak EN ISO-14122-4, DIN 18799-1 i DIN 14094.

(artykuł sponsorowany)