Temat przenosin lekcji pływania klas SP 15 z basenu PWSZ do H2Ostróg rozpala emocje nie tylko rodziców czy samych uczniów, ale także radnych miejskich. Między wierszami pojawia się aspekt wizerunkowy i możliwość dalszej współpracy miasta oraz szkoły z raciborską uczelnią.
Ważną kwestię w tej materii poruszyła podczas posiedzenia komisji budżetowej radna Krystyna Klimaszewska. Pytała o to, czy Sp 15 nadal jest związana umową z PWSZ w Raciborzu i jakie konsekwencje – szczególnie finansowe – mogą wiązać się z tak nagłym jej przerwaniem. – W jaki sposób z tego wybrniecie? – zwróciła się do naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Krzysztofa Żychskiego. Jak dodała, takie pytania rodzą się na skutek treści oświadczenia wydanego przez rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu w sprawie korzystania przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 z basenu uczelni.
Krzysztof Żychski odparł, że – jak wynika z przedstawionych mu przez dyrektora Dariusz Malinowskiego informacji – umowa była zawarta na czas określony i wygasa z końcem sierpnia. Stroną umowy jest co prawda SP 15, ale to z budżetu miasta finansowana jest placówka.
Czy dyrekcja „piętnastki” podjęła już rozmowy w celu jej przedłużenia? Zdaniem Żychskiego, miało to nastąpić dopiero pod koniec tego miesiąca, co, jak przekonywał, jest stałą praktyką od lat. – W tych okolicznościach to jednak bez sensu – przyznał szef raciborskiej oświaty.
Odmienne stanowisko przedstawiła PWSZ w Raciborzu. Przypomnijmy dwa fragmenty z oświadczenia JM Rektor.
ZOBACZ TAKŻE:
„Zgodnie z dokumentacją Biura Kanclerza PWSZ w Raciborzu począwszy od końca maja 2019 r. PWSZ prowadziła rozmowy z przedstawicielami SP Nr 15 w sprawie dalszej współpracy. Pragnąc przyczynić się do realizacji ważnego interesu społecznego jakim jest kształcenie sportowe dzieci na najwyższym poziomie, oraz biorąc pod uwagę sytuację finansową SP15, zaproponowaliśmy również możliwość renegocjacji kwoty najmu za korzystanie z krytej pływalni i stadionu. Niestety, nie doszło w tej sprawie do rozmów.”
„Wobec podjętych wcześniej ustaleń (i planowanej daty rozpoczęcia zajęć szkolnych w dniu 3 września) w połowie sierpnia rozpoczęliśmy, po wakacyjnej przerwie, przygotowania techniczne do otwarcia krytej pływalni: napełnienie niecki basenowej wodą, rozpoczęcie procesu chemicznej stabilizacji wody w niecce, stałe utrzymywanie optymalnej temperatury wody, zapewnienie kadry pracowniczej w całodobowym systemie czasu pracy). Należy podkreślić, że rok akademicki rozpoczyna się w październiku. Napełnienie niecki i utrzymanie parametrów technicznych basenu o miesiąc wcześniej przed rozpoczęciem zajęć, na potrzeby najemcy, który wycofał się z umowy to koszt rzędu 45 000,00 zł.”
(wk)
ZOBACZ TAKŻE
Ten komentarz został usunięty.