Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu na samochód i zastanawiasz się nad kwestiami formalnymi? Procedura przyznawania finansowania jest dużo bardziej uproszczona w porównaniu z kredytem hipotecznym. Dowiedz się, jakie informacje sprawdza bank w celu weryfikacji kredytobiorcy.

Kredyt na samochód jest w zasięgu ręki większości kredytobiorców. Instytucje finansowe często stosują uproszczone procedury, co pozwala ograniczyć wszelkie formalności do niezbędnego minimum. Niemniej jednak pewne czynności są koniecznością – po to, aby zredukować ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

Kredyt na samochód – kto go może otrzymać?

Oferta kredytu samochodowego skierowana jest do osób zainteresowanych nabyciem nowego pojazdu (niektóre banki udzielają finansowania także na używane auta). Może z niej skorzystać każdy, kto:

  • ma stały dochód – niekoniecznie w ramach umowy o pracę, coraz częściej uwzględniane są umowy cywilnoprawne, czy nawet emerytura;
  • wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową – taką, która pozwoli na spłatę comiesięcznego zobowiązania wobec banku;
  • ureguluje wpłatę własną na ustalonym poziomie – najczęściej wystarczy zaledwie kilka tysięcy złotych (kilka procent wartości fakturowej pojazdu).

Jakie informacje sprawdza bank przed udzieleniem kredytu?

Poprzez weryfikację kredytobiorcy bank niejako zabezpiecza swoje interesy. Istotą takiej analizy jest oszacowanie ryzyka związanego z finansowaniem. Im jest ono niższe, tym większa szansa na kredyt na samochód.

Zdolność kredytowa

Dla banków duże znaczenie ma to, czy kredytobiorca ma wystarczające środki do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Instytucja uwzględnia zatem miesięczne wynagrodzenie. Ponadto bierze pod uwagę nie tylko bieżące koszty utrzymania (wyliczane w oparciu o dane statystyczne), ale również inne aktywne zobowiązania finansowe (np. limit kredytowy w rachunku osobistym, zadłużenie na karcie kredytowej, inne kredyty i pożyczki).

Jeśli z analizy wynika, że kredytobiorcy zostają jeszcze środki na spłatę kolejnego zobowiązania, rosną szanse na uzyskanie kredytu na samochód. 

Pamiętaj! Jeżeli zdolność kredytowa nie jest wystarczająca do uzyskania finansowania, rozważ tzw. kredyt z niską ratą. Za przykład może posłużyć Kredyt niższych rat Toyota Easy w ofercie promocyjnej (RRSO 9,60%) dostępny w Toyota Banku. Charakteryzuje go m.in. brak konieczności wpłaty własnej, a także obniżone oprocentowanie (od 6,49%). Kredyt ten łatwo dopasować do swoich możliwości finansowych. 

Wiarygodność kredytobiorcy 

Wiarygodność kredytobiorcy jest równie ważna – to cenna informacja, która pozwala oszacować ryzyko ewentualnego zaprzestania spłaty zobowiązania. Bank – zwykle na podstawie informacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – sprawdza historię kredytową wnioskującego o tej rodzaj finansowania.

Jeśli kredytobiorca ma bardzo dobrą historię (w terminie spłaca zobowiązania, nie ma na swoim koncie żadnych przeterminowanych kredytów), jego szansa na uzyskanie finansowania rośnie. 

Aby otrzymać kredyt na samochód, nie musisz dopełniać skomplikowanych formalności. Wszelkie kwestie załatwisz bezpośrednio z dealerem – to on pomoże wypełnić wniosek kredytowy oraz poinformuje o przyznaniu finansowania. 

(artykuł sponsorowany)