Budowa domu lub remont wymagają dokładnego zaplanowania wielu kwestii. Jedną z nich jest wybór ogrzewania, które będzie wydajne i ekonomiczne.

Coraz częściej na rynku spotykane są pompy ciepła, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania. Jak działa pompa ciepła? Czym się cechuje? Jakie zalety ma wykorzystanie tego urządzenia w domu?

Zasada działania pomp ciepła

Na stronie kaisai.com/pl znajdziemy nowoczesne sprzęty do domu, które pozwalają na ogrzewanie i chłodzenie wnętrza. W tym przypadku możemy liczyć na dobrą jakość połączoną z atrakcyjną ceną. Sprawdzona marka wpływa na niezawodne działanie urządzeń, które posłużą nam przez wiele lat. Działanie pompy ciepła jest związane z energią zgromadzoną w naturalnym otoczeniu (woda, grunt, powietrze). Nie jest wykorzystywany proces spalania, dlatego nie ma mowy o powstawaniu kurzu, popiołu i spalin. Korzystanie z zasobów, jakie daje natura, jest bardzo korzystne dla domu i dla zdrowia.

Pompa ciepła powietrze-woda za pomocą procesów termodynamicznych przetwarza energię pierwotną i dostarcza ją do instalacji grzewczej zgodnie z zapotrzebowaniem domowników. Proces ten wymaga skorzystania z dodatkowego zasilania, zazwyczaj w postaci prądu elektrycznego. Korzystać można z darmowej energii z przyrody, co wpływa na opłacanie rachunków jedynie za transport, czyli za prąd. Okazuje się, że urządzenie może też być zasilane gazem.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań. Postawić można na modele gruntowe, które odznaczają się wydajnością i doskonałym zaspokojeniem zapotrzebowania budynku na ogrzewanie. Popularnością cieszą się też pompy powietrzne, za pomocą których przez cały rok będziemy ogrzewać dom. Nowoczesne systemy są w stanie również ochłodzić budynek w letnie dni. Urządzenie składa się z dwóch istotnych części, jakimi są:

  1. źródło dolne – to element znajdujący się przed pompą,
  2. źródło górne – odbiornik ciepła, najczęściej w formie podłogówki lub klimakonwektora.

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje do działania specjalny obieg termodynamiczny. System jest stworzony na bazie zamkniętego układu, gdzie krąży czynnik roboczy, którego obieg jest wymuszany za pomocą pompy obiegowej (jest ona zasilana prądem).

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła w domu

Ogrzewanie odbywa się dzięki określonym czynnościom, jakie wykonuje urządzenie. Początkowo do parownika trafia czynnik roboczy (to mieszanina gazu i cieczy), gdzie dochodzi do odparowania. Dzięki temu odebrana zostaje energia z dolnego źródła (powietrza, wody lub gruntu). Kolejnym etapem jest zassanie pary do sprężarki, w której ciśnienie i temperatura ulegają wzrostowi. Następnie postać gazowa trafia do skraplacza i oddaje energię do górnego źródła. Dochodzi do skroplenia i redukcji ciśnienia i temperatury czynnika roboczego w zaworze rozprężnym. Ostatnim krokiem jest powrót do gruntu i odzyskiwanie utraconej energii.

Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła mają wiele zalet. Przede wszystkim ich zastosowanie jest wspierane przez dofinansowanie z funduszy unijnych i politykę Unii Europejskiej. Kolejnym aspektem jest fakt, że pompa ciepła obniża emisję CO2 i pozwala redukować emisję gazów cieplarnianych. W budynku nie powstają szkodliwe spaliny, które negatywnie oddziałują na zdrowie. Energia odnawialna w dzisiejszych czasach jest bardzo pożądana. Dbanie o ekologię jest myśleniem przyszłościowym. Pompa ciepła jest innowacyjnym urządzeniem, które bazuje na wysokiej klasie energetycznej. Na uznanie zasługuje też wydajność sprzętu oraz niezawodne działanie przez długi czas.