Wykonanie ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych wiąże się zazwyczaj z koniecznością montażu w niej drzwi. Warto zaznaczyć, że otwór drzwiowy wpływa na osłabienie ścianki działowej, dlatego też istotne jest wzmocnienie konstrukcji w tym obrębie. Grubość ościeżnicy powinna być dopasowana do grubości ścianki.

Jakie narzędzia oraz materiały są niezbędne przy montażu drzwi w ściance z płyt g-k?

Do montażu drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych niezbędne będą oczywiście profile stalowe, z których powstanie stelaż będący swego rodzaju podstawą dla samych płyt. Równie potrzebnym materiałem jest także specjalna taśma izolacji akustycznej, która ma na celu poprawę komfortu akustycznego w pomieszczeniu. Na liście zakupów nie może zabraknąć blachowkrętów, wełny mineralnej a także gipsu szpachlowego, gładzi gipsowej i taśmy do spoin.

Wśród narzędzi, które z pewnością przydadzą się podczas tego typu prac wyróżnia się między innymi: wiertarkę udarową, wkrętarkę, poziomicę oraz nóż do cięcia płyt gipsowo-kartonowych. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/montaz-drzwi-w-sciance-gk.

Instrukcja montażu drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych

Prace montażowe rozpocząć należy od … sprawdzenia wagi skrzydła drzwiowego. Jeśli waży ono mniej niż 25 kg, otwór drzwiowy ma szerokość 90 cm lub mniejszą, a wysokość pomieszczenia (w którym postawiona jest ścianka) nie przekracza 2,60 m, nie trzeba stosować specjalnych profili UA. Oczywiście można ich użyć ?

Drugi krok, to przycięcie profili stalowych na długość równą wysokości pomieszczenia (biorąc pod uwagę ryzyko ugięć stropu długość tę należy zmniejszyć o 10 mm).

Następnie przystąpić można do ich mocowania, pamiętając o tym, że przed montażem profili do podłoża warto przykleić do nich od spodu taśmę izolacji akustycznej. Po ustaleniu miejsca na drzwi należy wsunąć ościeżnicę w profil.

Pomiędzy górną poprzeczkę ościeżnicy a profil sufitowy trzeba również przykręcić dodatkowe słupki. Dzięki temu cała konstrukcja zostanie wzmocniona oraz usztywniona. Po dokonaniu montażu stelaża z profili stalowych można przystąpić do opłytowania ścianki. Następnie należy zamontować ościeżnice postępując zgodnie z instrukcją producenta drzwi. Końcowy etap obejmuje wykonanie szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz szlifowanie spoin. Po zagruntowaniu można już wykończyć powstałą ściankę działową w dowolny sposób.

Więcej na temat porad monterskich znajdziesz w dziale Okna i drzwi serwisu Pytanieomieszkanie.pl. oraz na portalu Szpachelka.pl.