Kilka dni temu nasz region obiegły informacje, jakoby na terenie jednej z prywatnych posesji w dzielnicy Smolna w Rybniku wykopano ludzkie szczątki. Służby nie ujawniały szczegółów, co potęgowało domysły. Teraz komunikat w tej sprawie, ucinający wszelkie spekulacje, wydała Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. 

O zdarzeniu informowały największe lokalne, ale i krajowe media. – Mieszkańcy obserwowali w okolicy jednego z domów kilka policyjnych samochodów, na miejscu – zdaniem mieszkańców – byli też prokuratorzy – podawało w dniu zdarzenia Radio 90 i informowało nieoficjalnie, że najprawdopodobniej wykopano jedynie fragment ludzkiego ciała.

W piątek milczenie przerwała gliwicka prokuratura. – W dniu 5 marca 2024 r. na posesji położonej w Rybniku znaleziono szczątki przedwcześnie urodzonego płodu. Kobieta, która poroniła przebywa obecnie w szpitalu. Szczątki zabezpieczono do sekcji zwłok, która zostanie przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – podano w oficjalnym komunikacie.

Jak dodaje Joanna Smorczewska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, w sprawie wszczęto postępowanie w kierunku przestępstwa z art. 152 § 2 k.k., polegającego na udzieleniu pomocy kobiecie ciężarnej w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy. – W sprawie nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów. Trwają czynności procesowe – informuje, dodając, że z uwagi na charakter sprawy oraz dobro postępowania prokuratura, na obecnym etapie, nie udziela żadnych informacji dotyczących śledztwa.