Alkoholizm jest ciężką chorobą, która może przytrafić się każdemu.

Z roku na rok statystyki osób uzależnionych niestety wzrastają. Na szczęście jest wiele osób pijących nałogowo, które chcą podjąć się walki z uzależnieniem. Najlepszą metodą farmakologiczną, która skutecznie wspomaga leczenie alkoholizmu (szczególnie w początkowym etapie) jest wszywka alkoholowa. O tym, czy warto zdecydować się na tę formę leczenia i dlaczego jest ona tak bardzo skuteczna – przedstawia poniższy artykuł.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Jest to lek, występujący w postaci tabletek, które wszywa się pod skórę Pacjenta w okolicę łopatek. Aktywnym składnikiem leku jest Disulfiram, który po połączeniu z alkoholem wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. W ten sposób u alkoholika powstaje awersja do alkoholu, a Esperal określany jest mianem terapii awersyjnej. Jest to pomocnicza farmakologiczna metoda w walce z nałogiem alkoholowym. Terapia awersyjna za pomocą wszywki polega na tym, że osoba uzależniona z obawy przez nieprzyjemnymi dolegliwościami powstrzyma się przy jej pomocy przed sięgnięciem po alkohol.

Leczenie alkoholizmu za pomocą tabletek z Esperalem nie ma wpływu na codzienne życie pacjenta i nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia lub życia. Ważne jest jednak, aby stosować się do zaleceń lekarza – czyli całkowicie zaprzestać spożywania napojów alkoholowych (w każdej formie). 

Czy wszywka alkoholowa Esperal pomaga skutecznie pokonać uzależnienie od alkoholu?

To, o czym musimy pamiętać to fakt, że Esperal nie jest lekiem na alkoholizm. Nie jest to na pewno tabletka, po której wszczepieniu zostaniemy wyleczeni. Natomiast lek ten jest skuteczną formą pomocniczą podczas całej terapii alkoholowej. Esperal Wrocław pomaga zniechęcić alkoholika do spożywania nawet najmniejszych ilości napojów alkoholowych, ponieważ po spożyciu alkoholu organizm uzależnionego bardzo źle na to reaguje. Pojawiają się silne bóle głowy, nudności, wymioty oraz skoki ciśnienia. Alkoholik zaczyna się pocić, ma silne zaczerwienienie twarzy i ogarnia go strach przed śmiercią. W skrajnych przypadkach lek ten po połączeniu z alkoholem może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet i utratę życia, dlatego tak istotne jest aby nałogowiec utrzymywał całkowitą abstynencję od spożywania napojów alkoholowych, nawet w niewielkich ilościach. Strach przed skutkami ubocznymi skutecznie zniechęca osobę zaszytą do sięgania po trunki alkoholowe. 

Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu?

Zabieg zaszycia alkoholowego nie jest inwazyjny. Dodatkowym atutem jest to, że wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Wybierając sprawdzony gabinet do jego wykonania: https://esperalwroclaw.com/ możesz być pewien, że pod skórę zostanie wszyty oryginalny lek Disulfiram, a cała procedura będzie przeprowadzona w sterylnych i bezpiecznych warunkach, gwarantujących skuteczność leku. Przed zabiegiem zaszycia alkoholowego lekarz przeprowadzi z Tobą krótką, ale bardzo szczegółową rozmowę aby wykluczyć przeciwwskazania do implantacji leku. Jeżeli lekarz uzna, że wszystko jest w porządku, następuje podpisanie stosownych dokumentów (jednym z ważniejszych jest formularz o zgodzie na zabieg, a także o ewentualnych skutkach ubocznych i zaleceniach pozabiegowych). Po podpisaniu formularzy, chirurg wykonuje nacięcie w skórze pacjenta (najczęściej robi to w okolicach pośladków lub też łopatek).

Na specjalne życzenie pacjenta nacięcie może być wykonane w innym miejscu, natomiast warunkiem koniecznym jest wtedy zgoda lekarza. Rana zostaje zaszyta szwami rozpuszczalnymi. Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał ponownie fatygować się do gabinetu, w celu zdjęcia szwów. Rana po zabiegu goi się około 7 dni, a blizna jest niemalże niewidoczna, co jest niewątpliwym atutem leku – pełna dyskrecja kuracji. Jeżeli Twoja rana będzie się goić nieprawidłowo (np. zacznie wyciekać z niej płyn surowiczy), powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czas działania wszywki alkoholowej Esperal

Okres działania leku wynosi od 8 miesięcy (tak podaje producent) do roku czasu. Oczywiście mowa tutaj o użyciu przez lekarza oryginalnego leku. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego gabinetu zabiegowego, żebyśmy czuli się bezpiecznie i mieli pewność, że lek będzie działał.

Zalecenia przed zabiegiem zaszycia alkoholowego

Najważniejszym zaleceniem przed zabiegiem implantacji Esperalu jest całkowita trzeźwość na minimum 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Jest to bardzo ważna kwestia przed zabiegiem, ponieważ jeżeli Pacjent w dniu zabiegu będzie nietrzeźwy, nie zostanie on do niego dopuszczony. Spowodowane jest to tym, że Disulfiram (czyli aktywny składnik leku) mógłby wejść od razu w reakcję z Esperalem, co może spowodować natychmiastowe skutki uboczne stanowiące zagrożenie zdrowia i życia Pacjenta.

Przeciwwskazania do wszycia Esperalu

Zabieg zaszycia alkoholowego jest mało inwazyjny, natomiast jak każdy zabieg ingerujący w organizm człowieka posiada odpowiednią listę przeciwwskazań do jego wykonania. W przypadku Esperalu są one następujące:

  • nadwrażliwość na aktywny składnik leku (Disulfiram) lub inne jego substancje,
  • nietrzeźwość w dniu zabiegu,
  • różnego rodzaju zaburzenia psychiczne,
  • schorzenia sercowo-naczyniowe,
  • niedawno przebyty zawał serca,
  • przyjmowanie niektórych leków (wykluczane w wywiadzie medycznym).

Wszystkie ewentualne przeciwwskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego zawsze są wykluczane po rozmowie z Pacjentem przed zabiegiem.

Ewentualne powikłania po zabiegu

Chociaż zabieg zaszycia alkoholowego nie jest bardzo inwazyjny, zdarzają się rzadko powikłania po jego wykonaniu. Co powinno nas zaniepokoić i zmusić do ponownej wizyty u lekarza wszywającego Esperal? Na pewno nieprawidłowe gojenie się rany. Jeżeli tylko dostrzeżemy, że z rany wycieka np. płyn surowiczy musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Może się też zdarzyć, że w okolicach rany pojawi się torbiel. W obu tych sytuacjach prawdopodobnie wszywka alkoholowa Esperal została odrzucona przez organizm uzależnionego i potraktowana jako ciało obce. Chociaż są to jednorazowe przypadki, czasami się zdarzają i wtedy trzeba zastanowić się nad wybraniem innej metody leczenia alkoholizmu.

Wszywka alkoholowa Wrocław – cena

Dość częstym zapytaniem w Internecie jest: wszywka alkoholowa. Mnóstwo osób zastanawia się ile tak naprawdę kosztuje zabieg i czy istnieje możliwość sfinansowania go z Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety obecnie nie jest to możliwe. Osoba uzależniona musi sama zapłacić całą kwotę leczenia awersyjnego. Natomiast w skali roku (bo tyle działa wszywka alkoholowa) procedura ta nie jest szczególnie droga. Oczywiście cena różni się w zależności od ilości podanych tabletek, a także może różnić się w zależności od miejsca wykonywania zabiegu. Esperal może kosztować więcej w większych miastach. Wszystko zależy również od warunków w jakich będzie wykonywane zaszycie alkoholowe i prestiżu gabinetu. 

(artykuł sponsorowany)