Wszywka alkoholowa Esperal pomaga w utrzymaniu trzeźwości.

Wszywka alkoholowa zwana Esperalem to metoda farmakologiczna wspomagająca leczenie uzależnienia od alkoholu. Głównym składnikiem wszywki jest substancja czynna, która powoduje zaburzenia metabolizmu alkoholu we krwi osoby uzależnionej. Dawna nazwa tej substancji (obecnie Disulfiram) to Esperal i dlatego do tej pory o wszywce potocznie mówi się Esperal.

Jest to metoda awersyjna, co oznacza, że efekty, które daje, wywołują u osoby uzależnionej niechęć, wstręt czy nawet strach przed sięgnięciem po kolejny kieliszek. Dzięki temu alkoholik jest w stanie pozostać przez długie miesiące w trzeźwości.

Esperal Gdynia – czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa jak sama nazwa wskazuje to rodzaj pomocy w leczeniu alkoholizmu, który wszywa się pod skórą pacjenta. Wszywka ma postać tabletek, w których znajduje się substancja czynna Disulfiram i to właśnie ona odpowiada za działanie wszywki alkoholowej. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że jest to metoda wspomagająca leczenie uzależnienia od alkoholu, a nie cudowny lek, który sprawi, że chory nagle wyzdrowieje. Działanie wszywki pomaga zachować abstynencję, a tym samym pozwala na przystąpienie do dalszej terapii, która jest drogą do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Esperal Gdynia już od lat stosowana jest jako metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu i jej popularność nie słabnie. Zaliczamy ją do metod awersyjnych, a więc do takich, które swoim działaniem wywołują niechęć do alkoholu. Z początku osoba uzależniona stroni od alkoholu dzięki wszywce, z czasem jednak przyzwyczaja się do życia w trzeźwości i zaczyna dostrzegać pozytywne strony takiego działania. Esperal skutecznie pomaga zakończyć terapię alkoholową sukcesem, ze statystyk wynika, że osoby, które zdecydowały się na wszycie wszywki alkoholowej o wiele rzadziej wracają do nałogu po zakończeniu leczenia.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Za działanie wszywki alkoholowej odpowiada substancja czynna Disulfiram – to ona powoduje upośledzenie metabolizmu alkoholu etylowego w ciele osoby uzależnionej. Co ciekawe, gdy alkoholik przestrzega abstynencji, wszywka nie daje o sobie znać i nie zaburza funkcjonowania organizmu. Dopiero po spożyciu nawet znikomej ilości alkoholu, również takiego znajdującego się na przykład w cukierkach czy cieście, Disulfiram uaktywnia się, dając o sobie znać w bardzo nieprzyjemny sposób. Już po około dziesięciu minutach od spożycia etanolu, alkoholik zaczyna odczuwać bóle i zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, skoki ciśnienia, kołatanie serca, ogólną dezorientację i spadek nastroju. Pojawiają się wymioty oraz nadmierne pocenie, a wszystkie objawy potrafią utrzymywać się nawet do kilku godzin!

Dzięki takiemu działaniu, osoba uzależniona sięgając ponownie po kieliszek, bardzo dobrze zastanowi się, czy chce przeżywać udrękę związaną z powyższymi objawami ponownie. Są to bowiem objawy przypominające ostre zatrucie alkoholowe i osoba uzależniona odczuwa się przez cały czas ich trwania z podobną siłą.

Wszywka alkoholowa działa od razu po jej umieszczeniu w ciele i uwalnia się do krwiobiegu nieprzerwanie przez 8 do 12 miesięcy. W tym czasie alkoholik może zacząć przyzwyczajać się do życia w trzeźwości oraz podjąć dalsze kroki w terapii odwykowej.

Czym jest reakcja disulfiramowa?

Reakcja disulfiramowa to nic innego jak reakcja zablokowania prawidłowego funkcjonowania enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu etylowego w ciele. Jest to główne zadanie wszywki alkoholowej. Po spożyciu alkoholu, Disulfiram uaktywnia się i blokuje przekształcanie etanolu w końcowy produkt metaboliczny czyli w wodę oraz dwutlenek węgla. Etanol może metabolizować się tylko do aldehydu octowego, który wywołuje niepokojące i trudne objawy organizmu i nie ma możliwości bezpiecznego i szybkiego przekształcenia się w kwas octowy.

Reakcja disulfiramowa objawia się podobnie do ostrego zatrucia alkoholowego. Uzależniony odczuwa głównie bóle i zawroty głowy, nudności i bóle brzucha, kołatanie serca, skoki ciśnienia. Pojawiają się wymioty, pocenie i zaczerwienienie twarzy, a także ogólny lęk i niepokój. Objawy te pojawiają się po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, po napiciu się dużej ilości etanolu konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze.

Skutki przepicia wszywki alkoholowej

Na początku warto obalić mit, który mówi o tym, że można przepić wszywkę alkoholową. Jest to fizycznie niemożliwe, Disulfiram za każdym razem blokował będzie metabolizm etanolu, wywołując nieprzyjemne objawy, a w przypadku nagromadzenia się bardzo dużej ilości aldehydu octowego w ciele, jeszcze poważniejsze konsekwencje. Osoby, które twierdzą, że im się to udało, mówią nieprawdę i rozsiewają informacje niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.

Alkoholicy, którzy próbują przepić wszywkę alkoholową Esperal, mogą narazić swoje zdrowie, a nawet życie na duże niebezpieczeństwo! Napicie się dużej ilości alkoholu w trakcie terapii Esperalem skutkować może:

  1. utratą przytomności;
  2. zawałem serca lub zatorem żylnym;
  3. utratą wzroku;
  4. trwałymi uszkodzeniami wątroby oraz nerek;
  5. uszkodzeniem układu nerwowego;
  6. w skrajnych przypadkach utratą życia.

Należy mieć świadomość, że nie tylko picie alkoholu może wywołać reakcję disulfiramową. Poza standardowym sięgnięciem po piwo, wino czy wódkę, należy pilnować, by nie zjeść żadnego produktu, który zawiera alkohol, a więc dla przykładu ciast czy cukierków z alkoholem. Również korzystanie z produktów na bazie alkoholu etylowego jest zakazane. Należy stronić od syropów na kaszel i innych leków na alkoholu, od płynów do płukania ust, wód kolońskich, a nawet perfum oraz wód toaletowych. Bardzo ważne jest również, by unikać potraw, które zawierają ocet.

Zalety Esperalu

Choć część terapeutów uważa wszywkę alkoholową Esperal za kontrowersyjną, ma ona niewątpliwie wiele zalet i używana jest przez dużą ilość alkoholików już od kilkudziesięciu lat. Główną zaletą wszywki alkoholowej jest fakt, że jest dodatkową motywacją dla osoby uzależnionej, która chce rozpocząć leczenie alkoholowe. Często zdarza się, że osoba uzależniona nie ma wystarczająco wiele zaufania do samego siebie, wie również, że brakuje mu samozaparcia, a wszywka pomaga w zachowaniu trzeźwości.

Kolejną zaletą jest fakt, że wszywka alkoholowa działa od 8 do 12 miesięcy, a więc na tyle długo, by osoba uzależniona mogła przygotować się do swojego nowego życia w trzeźwości oraz podjąć dalsze kroki w terapii alkoholowej.

Wszywka alkoholowa Gdynia pozwala na zachowanie abstynencji, hamuje od wpadnięcia w kolejny ciąg alkoholowy. Uzależniony zaczyna doceniać zalety życia bez alkoholu, motywuje się do działania i wie, że podjęcia walki o trzeźwość jest jak najbardziej warte poświęconego czasu.

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem i chcesz coś w tym zrobić, zgłoś się do naszego gabinetu https://esperalgdansk.com/ w którym oferujemy profesjonalne wykonywanie zabiegu wszywki alkoholowej Esperal Gdynia. Nie zwlekaj i już dziś zacznij swoją walkę o lepsze jutro!

(artykuł sponsorowany)