Funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przeprowadzili dziś zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej nr 15 na temat bezpiecznej drogi do i ze szkoły.

Co ważne, lekcje przeprowadzone były nie tylko w klasie, ale i w terenie, co pozwoliło pierwszoklasistom lepiej zrozumieć zasady bezpiecznego zachowania. Podobne spotkania przeprowadzone zostaną we wszystkich szkołach podstawowych w Raciborzu.

– Uczniowie znają podstawowe zasady, ale nie do końca zdają sobie sprawę czemu one mają służyć. Prosty przykład: dzieci pamiętają, aby przed wejściem na pasy popatrzeć w lewo, prawo i potem jeszcze raz w lewo – ale zapytane, dlaczego najpierw należy spojrzeć w lewą stronę – nie wiedzą. Zwracamy im uwagę na to, że droga to nie plac zabaw.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Przypominamy, że trzeba być czujnym, skoncentrowanym, że należy się upewnić, czy można wejść na pasy także na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Pierwszaki często myślą jeszcze, że ktoś za nich będzie o tym pamiętał. – zauważa mł. Asp. Piotr Bednarski z KPP w Raciborzu.

Zajęcia przypominające zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły – otwierają długą listę wspólnych przedsięwzięć Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.  W Urzędzie Miasta powstał harmonogram działań profilaktycznych służb mundurowych prowadzonych w raciborskich szkołach podstawowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

W trakcie roku szkolnego planowane są spotkania poświęcone: zagrożeniom internetu, przemocy słownej, cyberprzemocy, dopalaczom, czy prawnej odpowiedzialności karnej osób nieletnich. Planowane są także akcje: bezpieczne wakacje i bezpieczne ferie oraz zajęcia z doradztwa zawodowego przy współpracy z Zakładem Karnym.

– Takie spotkania są organizowane co roku, ale dotychczas brakowało koordynacji tych działań. Podjęliśmy się tego wspólnie z przedstawicielami służb, mamy nadzieję, że z korzyścią dla uczniów i szkół – tłumaczy Krzysztof Żychski naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta.

(Urząd Miasta w Raciborzu)

ZOBACZ TAKŻE