Zakup wysokiej jakości opon klasy premium to doskonały sposób na podniesienie nie tylko komfortu i ekonomii jazdy, ale także i bezpieczeństwa.

Zarówno w przypadku samochodów osobowych, aut dostawczych, jak i pojazdów ciężarowych to właśnie opony są elementem odpowiedzialnym w największym stopniu za przełożenie mocy silnika. Brak odpowiedniej trakcji i słaba przyczepność w dużym stopniu utrudniają precyzyjne manewry nawet przy niewielkich prędkościach. W przypadku niedopasowanego ogumienia szczególnie problematyczna okazać się może większa lub nierównomiernie rozłożona masa pojazdu.

Na szczęście w świetle obowiązujących przepisów prawnych i norm wszyscy producenci opon zobligowani są do umieszczenia na swoich produktach odpowiednich oznaczeń. Które z nich są najistotniejsze z perspektywy bezpieczeństwa? Dlaczego nie warto inwestować w używane opony? Czym wyróżnia się ogumienie marki Sailun? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Jakie parametry opon są najbardziej istotne z perspektywy bezpiecznego użytkowania?

Zdawać by się mogło, iż wielosezonowe ogumienie jest najbezpieczniejszym rozwiązanie, ale w rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. Opony tego typu są z pewnością bardziej uniwersalne, ale w praktyce dedykowane danemu sezonowi ogumienie cechuje się dużo lepszymi parametrami. Z perspektywy bezpiecznej jazdy najbardziej istotne są oczywiście indeksy nośności oraz prędkości. To właśnie dzięki nim ustala się maksymalny ciężar ładunku oraz to jak bardzo można się rozpędzić w ramach obowiązujących ograniczeń i przepisów ruchu drogowego.

Wiele osób przykłada też dużą wagę do jakości mieszanki gumowej, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na trwałość i żywotność. Przed wyruszeniem w dłuższą podróż warto poświęcić też kilka minut na sprawdzenie ciśnienia, co nawet w przypadku dedykowanego miernika zrobić można bezpłatnie na każdej stacji benzynowej, która wyposażona została w kompresor.

Nowe opony Sailun ciężarowe vs używane ogumienie ciężarowe klasy premium – Co wybrać?

Chiński producent opon Sailun to jedna z wielu firm zaliczanych do klasy ekonomicznej, która na tle konkurentów wyróżnia się ponad 20-letnim doświadczeniem. Wbrew pozorom inwestycja w nowe opony niższej klasy jest dużo bezpieczniejsza od zakupu kompletu używanego ogumienia klasy premium. Niestety gołym okiem nie zawsze da się rzetelnie zweryfikować stan wykorzystywanych już opon, zaś w kwestii odpowiedniego przechowywania trzeba z reguły zaufać sprzedawcy na słowo.

Bardzo istotne jest także to kiedy dane opony zostały wyprodukowane, ponieważ w perspektywie kilku lat guma utracić może swoje właściwości trakcyjne. Ogumienie tego typu nie sprawdzi się przede wszystkim w pojazdach ciężarowych, ponieważ ze względu na intensywność eksploatacji ryzyko uszkodzenia jest wyższe i bardziej kosztowne. Z tego też powodu dużo bardziej opłaca się zainwestować w nowe opony Sailun Ciężarowe ogumienie musi zostać dopasowane także pod kątem położenia do osi napędowych.

(artykuł sponsorowany)