Widok instalacji fotowoltaicznych na dachach domów już nikogo nie dziwi. Energia słoneczna jest coraz częściej produkowana nie tylko przez gospodarstwa domowe, ale również firmy (zakłady produkcyjne oraz usługowe). Wynika to z korzyści, które płyną z eksploatacji takich systemów.

Po pierwsze jest to generowanie wymiernych oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna znacznie redukuje rachunki za prąd. W czasach, gdy przewidywane są wzrosty cen energii elektrycznej dystrybuowanej przez operatorów, jest to doskonała opcja na uzyskanie niezależności energetycznej.

Drugi czynnikiem, który, wpływa na popularność fotowoltaiki, jest ekologia. Należymy do pokolenia, które zapisze się na kartach historii, jako najbardziej zanieczyszczające środowisko. Fotowoltaika jest środkiem do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji i wytwarzania czystej energii. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego instalacja fotowoltaiczna sprzyja środowisku i czemu warto w nią zainwestować.

Hurtownia fotowoltaiczna Swatt.pl
Dlaczego instalacja fotowoltaiczna jest ekologiczna?

Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Składa się na to m.in. lokalizacja instalacji czy też nachylenie i orientacja paneli fotowoltaicznych. Można jednak przyjąć uśrednioną wartość 1000 kWh energii elektrycznej wytworzonej z 1 kWp instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku. Emisja dwutlenku węgla z każdej 1 kWh energii wytworzonej za pomocą systemu PV to około 50g. Jest to prawie dziesięciokrotnie niższa emisja niż w przypadku paliw gazowych i dwudziestokrotnie niż dla paliw węglowych.

Znając uzyski energetyczne posiadanej instalacji, bardzo łatwo policzyć ile dwutlenku węgla oszczędziliśmy środowisku. Dla przykładu, jeśli nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi 4000 kWh w ciągu roku i pokryjemy to z instalacji fotowoltaicznej, to wyemitujemy do środowiska około 200 kg dwutlenku węgla. W przypadku wytworzenia tej energii za pomocą źródeł węglowych emisja dwutlenku węgla będzie na poziomie 4000 kg.

Powyższe liczby udowadniają, że energia słoneczna jest zdecydowanie bardziej ekologiczną alternatywą w porównaniu do konwencjonalnych systemów. Ponadto, moduły PV można poddać recyklingowi, w którym odzyskiwana jest większa część materiałów.

Sprawdź również jak otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę z programu „Mój prąd”: https://swatt.pl/pl/news/35_-dofinansowanie-fotowoltaika-program-moj-prad