Planując wakacje za granicą warto zwrócić uwagę na panujący w danym kraju klimat i pogodę. Zjednoczone Emiraty Arabskie charakteryzują się pustynnym, suchym klimatem, dlatego podczas wyjazdu trzeba się przygotować na specyficzne warunki pogodowe, w tym burze piaskowe.

Kiedy jechać do Dubaju?

W Dubaju panują jedynie dwie pory roku – jedna charakteryzuje się długimi, intensywnymi upałami, a druga łagodniejszą pogodą i częstszymi opadami. Jeśli zależy nam na chłodniejszych temperaturach, zaplanujmy urlop w okresie od grudnia do marca. Średnia temperatura wynosi wtedy 23-28°C, a intensywność opadów jest stosunkowo niewielka.

Z kolei dla miłośników wysokich temperatur dobrym terminem na wakacje będzie tak zwany gorący sezon, który trwa od kwietnia do listopada. Wzrasta wtedy wilgotność powietrza, a temperatury mogą sięgać nawet 50°C. Warto również pamiętać, że Dubaj w lecie to czas, gdy mają miejsce burze piaskowe. Jest to spowodowane przede wszystkim geograficznym położeniem miasta. Mimo że jest bardzo nowoczesne i podobne do wielu zachodnich miast, leży ono bezpośrednio na pustyni, gdzie tego typu zjawiska pogodowe są powszechne.

Szukasz pomysłów na wakacje? Odwiedź: Travelers.pl

Co zabrać na wakacje w Dubaju?

Przed wyjazdem należy obowiązkowo zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z wysokim stopniem ochrony. Warto też zwrócić uwagę na ubiór, który decydujemy się zabrać ze sobą. Najlepiej, aby był on wykonany z naturalnych przewiewnych tkanin. W przypadku kobiet polecane jest ubranie z niewielkim dekoltem, zakrywające ramiona oraz uda.

Podczas zwiedzania meczetów przyda się kreacja zakrywająca całe ciało – w tym szyję, nadgarstki i kostki. Skromniejszy ubiór jest ważny nie tylko ze względów kulturowych, ale również pozwala ochronić się przed poparzeniami słonecznymi i przykrymi skutkami niespodziewanej burzy piaskowej. Podobnie jest w przypadku mężczyzn – warto założyć bluzki z zakrytymi ramionami oraz spodnie do kolan. Mile widziane w miejscach publicznych są także zabudowane buty.

Burze piaskowe w Dubaju – czy są groźne?

Pomimo że burze piaskowe robią na turystach spektakularne wrażenie, to nie stwarzają one większego zagrożenia dla życia. Powstają one poprzez silne podmuchy pustynnego wiatru, które wzbijają w górę drobiny piasku oraz pyłu. Cząsteczki wzbite przez powietrze mogą wnieść się nawet na ponad 300 metrów i rozprzestrzeniać się na setki kilometrów. Sama prędkość wiatru z reguły mieści się w granicach 40-50 km/h, a czas trwania tego zjawiska zwykle wynosi od kilku do kilkunastu minut. Po tym czasie ziarenka piasku opadają na ziemię, a cząsteczki pyłu są dalej przenoszone przez wiatr do sąsiednich rejonów.

Zdarzają się jednak burze, które trwają nawet kilka dni. Szalejące kłęby piasku oślepiają kierowców i pieszych, utrudniają oddychanie. To sprawia, że mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia przede wszystkim w przypadku alergików czy też astmatyków. Ponadto przez znaczne ograniczenie widoczności zostaje sparaliżowany zarówno ruch drogowy jak i lotniczy, co może odebrać wiele radości z urlopu. Dlatego podczas planowania wakacji warto wziąć pod uwagę prognozy uwzględniające nie tylko temperatury, ale również pojawienie się burz piaskowych.

Jak przygotować się na burze piaskowe?

Jako że burze piaskowe pojawiają się zazwyczaj dość niespodziewanie, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób przebywających na zewnątrz. Mimo że mieszkańcy Dubaju są przyzwyczajeni do występowania tego zjawiska, dla turystów nagłe pojawienie się kłębów kurzu i pyłu może stanowić niemałe zaskoczenie. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed przykrymi skutkami burzy piaskowej jest pozostanie w pomieszczeniu z zamkniętymi oknami, dzięki czemu piasek nie dostanie się do środka. Z kolei jeśli burza złapie nas, gdy przebywamy na zewnątrz, należy poszukać przynajmniej częściowo osłoniętego przed pyłami miejsca, zasłonić odkryte części ciała i zadbać o nawodnienie organizmu. Warto również zainwestować w zakup maseczki ochronnej tudzież gogli, które zapewnią ochronę oczu i układu oddechowego.

(artykuł sponsorowany)