Racibórz jest jednym z zaledwie dwóch miast w Polsce, w którym powstanie SOWA, czyli: Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Będzie to centrum naukowe w skali lokalnej – wyposażone w interaktywne atrakcje i programy wzorowane na tych z warszawskiego „Kopernika”.

Centrum naukowe powstanie w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu. Dzisiaj rano goszczący w Raciborzu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzek podpisał decyzję o wskazaniu lokalizacji dla drugiej pilotażowej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Raciborzu.

Dlaczego pilotażowa SOWA wyląduje właśnie w Raciborzu? – To dzięki szybkiej reakcji prezydenta Dariusza Polowego, wskazania przez niego przyjaznego miejsca do realizacji tego projektu i deklaracji współpracy. – powiedział dziś minister Wojciech Murdzek. – SOWY to wyjście nauki do społeczeństwa. To dla nas szczególnie ważny projekt, gdyż przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do wiedzy poprzez organizację wystaw również i w mniejszych ośrodkach. Co więcej projekt prezentuje innowacyjne podejście do zdobywania wiedzy. Bez sztucznych barier, wyzwala kreatywność, otwiera umysły i budzi prawdziwą pasję do nauki. –

– Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA w Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną od szkoły Strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy będą z niej chętnie korzystać! – powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

W raciborskiej SOWIE mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia – przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia. Na wystawę będzie się składać kilkanaście eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik.

– Zgodnie z filozofią nowoczesnych centrów nauki, eksponaty tworzące wystawę nie są ułożone w ścieżki zwiedzania. Tworzą sieć luźno powiązanych ze sobą treści programowych. Eksponaty będą ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Przedsmak tego co będzie znajdowało się w Raciborskim Centrum Nauki można poczuć już dzisiaj dzięki eksponatom z naukobusa Centrum Nauki Kopernik – mówił w czasie dzisiejszej uroczystości Robert Firmhofer Dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

W ramach projektu przewidziano także przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Przykładowe zajęcia warsztatowe, które będą mogły być prowadzone w Majsterni to np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą akcesoria potrzebne do wykonania zadań.

SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do raciborskiej placówki trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych, umożliwiających prowadzenie zajęć warsztatowych dla rodziców z małymi dziećmi. Centrum Nauki Kopernik pomoże także w zakładaniu Klubów Młodego Odkrywcy, gdzie będą organizowane zajęcia pozaszkolne dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.

– Nie pozostaje mi nic innego jak potwierdzić naszą gotowość do współpracy i podziękować za decyzje o zlokalizowaniu SOWY w naszej szkole. – to deklaracja Mariusza Kalety dyrektora SP nr 18 w Raciborzu, któremu przytaknęła szkolna młodzież, krzycząc dziś głośne „Dziękuję”.

Raciborska Sowa będzie jedną z dwóch pilotażowych Stref Kopernika w całej Polsce. Ruszy w 2021 roku. 30 kolejnych powstanie w latach 2022-2023. Ich lokalizacja zostanie wyłoniona w konkursie, którego zasady określi MNiSW w przyszłym roku.

Projekt SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 44 mln złotych.

(oprac. wk, źródło: UM Racibórz)