Przed nami kolejne spotkanie z Borysem Tynką w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone” dofinasowanego z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

Pasjonat Ukrainy, pilot wycieczek i autor przewodników tym razem zabierze czytelników raciborskiej biblioteki w podróż po Besarabii, krainie historyczno-geograficznej położonej we Wschodniej Europie między dolnymi biegami Dniestru i Prutu. Spotkanie odbędzie się 5 czerwca.

Besarabia to niewielkie, choć zadbane domy rozrzucone w malowniczym wiejskim bałaganie, to ich mieszkańcy zachowujący swoje narodowe tradycje, to majestatyczne lustro ujścia Dniestru, a nad nim twierdza Akerman ze swoimi wysokimi wieżami i niedostępnym murem. To Bołgrad, Sarata, Tatarbunary, Reni, Kilia, Tarutino, cichy Arcyz. To Izmaił – stolica regionu. To wspaniałe kurorty wybrzeża Morza Czarnego…

Borys Tynka – pasjonat Ukrainy, pilot wycieczek, jedyny Polak, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich. Autor książek „Ukraińska Besarabia”, „Czarnobyl, Prypeć i Strefa Wykluczenia”, „Przewodnik po Czarnobylu”, „Sekrety Odessy” i innych. Jego książki zostały przetłumaczone również na język ukraiński.

Spotkanie odbędzie się w środę 5 czerwca o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny!

(źródło: MiPBP w Raciborzu)