Mandat w wysokości 1500 złotych i 15 punktów karnych – to skutek zachowania na drodze kierującego osobowym oplem. Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa dzieciom znajdującym się na przejściu dla pieszych.

Zostało to zarejestrowane przez kamerę samochodową innego kierowcy. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do policjantów, którzy wyciągnęli konsekwencje wobec kierującego.

Od początku roku na śląskich drogach odnotowaliśmy już kilkadziesiąt wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których kilka osób zginęło, a inni zostali ranni.

Czytaj też: Wypadek w Rzuchowie. Trzy osoby trafiły do szpitala [ZDJĘCIA]

Poniżej ku przestrodze publikujemy nagranie, na którym kierujący dopuścił się nieustąpienia pierwszeństwa wchodzącym na oznakowane przejście dla pieszych dzieciom, za co został ukarany mandatem karnym! To sytuacja mogła skończyć się tragicznie i mieć bardzo poważne konsekwencje. W tym przypadku na szczęście nikt nie ucierpiał. Nagranie z tego zdarzenia zostało zarejestrowane przez kierującego, który zatrzymał się przed przejściem. Kierujący osobowym oplem został ustalony i ukarany przez policjantów z jaworznickiej drogówki mandatem karnym w wysokości 1500 złotych i 15 punktami karnymi.

Kierowco, przypominamy:
– Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
– Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
– Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice, jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.

Zobacz również: Nastolatka potrącona na pasach przez dwa samochody! Zobaczcie nagranie! [WIDEO]

Policyjny apel jest skierowany również do pieszych, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego najbardziej narażonymi na urazy związane z udziałem w zdarzeniu drogowym. To właśnie oni są najbardziej narażeni na skutki wypadków i powinni przestrzegać nie tylko podstawowych zasad poruszania się w rejonach dróg i na przejściach dla pieszych, ale też skorzystać z takich udogodnień, które sprawią, że staną się bardziej widoczni. Wejście wprost pod jadący pojazd, nawet zgodnie z przepisami, może skończyć się dla pieszego tragicznie.

Zachęcamy, aby każdy zarejestrowany przypadek groźnego zachowania uczestnika ruchu drogowego na drodze zgłaszać policjantom.

(Śląska Policja)