Podstawa bezpiecznego spaceru z psem, to wychodzenie z domu z pupilem na smyczy. Dzięki temu chronisz przede wszystkim swojego psa – zmniejsza się ryzyko, że pies ucieknie za czymś interesującym, czy wpadnie pod samochód. Nasuwa się jednak pytanie: smycz, czy szelki dla psa? Czy wiesz, która opcja jest zdrowsza dla Twojego psa?

Zalety i wady szelek dla psa

Szelki są coraz częściej polecane przez większość specjalistów zajmujących się psami. Rozkładają równomiernie ciężar na ciele psa, dzięki czemu są zdrowsze dla kręgosłupa pupila. Dobrze dopasowane, będą też wygodniejsze dla czworonożnego przyjaciela. W dobrym sklepie zoologicznym znajdziesz dużo różnych modeli szelek, dopasowanych do potrzeb różnych psów i ich opiekunów.

Szelki mają jednak także wady. Wszelkie zalety prozdrowotne szelek dla psów będą mieć zastosowanie jedynie wtedy, kiedy dobrze dobierzesz model i rozmiar szelek, a następnie dopasujesz je na ciele psa. Szelki w niewłaściwym rozmiarze, lub takie, które nie zostały dopasowane, mogą spowodować więcej szkód, niż obroża.

Zalety i wady obroży dla psa

Obroża to najprostszy sposób na bezpieczny spacer z psem. Jej wybór i dopasowanie jest o wiele prostsze, niż w przypadku szelek, co nie znaczy, że jest to idealny wybór. Choć „łatwiejsza w obsłudze”, obroża naciska na kark psa, kiedy pupil ciągnie. Może to prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale też chorób kręgosłupa. 

Jakie szelki będą najlepsze dla Twojego psa

Na szczęście dopasowanie szelek dla psa nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, a zakres regulacji jest na tyle duży, że w większości przypadków rozmiar można wybrać nawet „na oko”. Na jakie szelki warto więc zwrócić uwagę?

Szelki walk-in – dla energicznych i niecierpliwych psów

Jeżeli Twój pies to przysłowiowe żywe srebro, a założenie szelek musi trwać jak najkrócej, zacznij przygodę z nimi od szelek walk-in (możesz się także spotkać z nazwą step-in – to dokładnie ten sam typ). Dwie obręcze na nogi spina się na plecach, wystarczy, że pies włoży z nie nogi. Nie ma też potrzeby dotykania głowy, dlatego tego typu szelki sprawdzą się u nerwusów. Stosunkowo prosta budowa sprawia, że wyregulowanie ich jest najprostsze. 

Szelki guard dla psa – dla zdrowego kręgosłupa

Szelki guard dla psa są najpopularniejsze zarówno na sklepowych półkach, jak i wśród opiekunów. Nic dziwnego! Wiele punktów regulacji sprawia, że można je łatwo dopasować u psów o każdej budowie – zarówno u krępych buldogów francuskich, długich jamników, czy bokserów, które mają szeroką klatkę piersiową. To najbardziej uniwersalny typ szelek. 

Choć wymagają dokładnej regulacji, wystarczy zrobić to raz, a porządnie – możesz zabrać się do tego po długim spacerze, kiedy pupil będzie zmęczony i zrelaksowany.

Szelki norweskie dla psa – dla większych czworonogów

 W przypadku szelek norweskich ich największą zaletą jest możliwość utrzymania w ryzach nawet bardzo silnego i dużego psa – to szczególnie ważne w przypadku molosów, psów ras typu TTB, czy dużych owczarków pasterskich. Zanim kupisz je pupilowi, upewnij się, że pupil już nie rośnie – są to szelki przeznaczone wyłącznie dla psów, które ukończyły już okres wzrostu. 

Niezależnie od tego, co wybierzesz dla swojego psa, zadbaj o to, by na terenie nieogrodzonym zawsze spacerować na smyczy. Podstawą spaceru będą dobrze dopasowane akcesoria – niezależnie od tego, czy wybierzesz obrożę, czy szelki dla psa. Komfort Twój i psa zwiększy się też, kiedy wypracujesz u pupila umiejętność chodzenia na luźnej smyczy – to coś, co możesz zrobić całkowicie za darmo!

(artykuł sponsorowany)