2 marca w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Piotrem Lipińskim – reporterem historycznym, przez niemal dwadzieścia lat związanym z „Gazetą Wyborczą”. 

Autor wielu książek, w tym biografii władców PRL-u (Cyrankiewicz, Bierut, Gomułka) i reportażu o procesie Adama Humera. W 2015 wydał reportaż biograficzny Anoda. Kamień na szaniec o życiu i tajemniczej śmierci Jana Rodowicza.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Z bohaterem Anody łączy Lipińskiego jednostronna przyjaźń, która ciągnie się już od 1995 roku, kiedy opublikował pierwszy reportaż o Rodowiczu. O Anodzie mówiono i pisano: legenda swojego pokolenia, bohater akcji pod Arsenałem, z dużym poczuciem humoru, przez wszystkich kochany. Jego śmierć do dzisiaj pozostaje niewyjaśnioną zagadką. 

» Więcej o nadchodzących wydarzeniach przeczytasz w ZAPOWIEDZIACH

Tajemnica śmierci Anody to nie jedyna czarna karta polskiego stalinizmu, o którym usłyszeli zebrani w bibliotece goście. Reporter przybliżył historię Piątej Komendy WiN (Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość), o której już wkrótce przeczytamy w jego najnowszej książce. A będzie to historia równie zagmatwana jak dobra powieść szpiegowska – Piąta Komenda była bowiem największą prowokacją komunistycznego kontrwywiadu w Polsce. 

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Podczas spotkania nie zabrakło pytań publiczności, które skierowały dyskusję na temat odpowiedzialności za zbrodnie i tego, czy Polska poradziła sobie z rozliczeniem najważniejszych architektów terroru lat 1948-1956. Specjalizujący się w historii polskiego stalinizmu Lipiński opowiedział jak w latach 90 obserwował nieudolność wymiaru sprawiedliwości w wymierzeniu kar. 

Zapraszamy do  wypożyczania w bibliotece reportaży Piotra Lipińskiego. 

(oprac. wk, źródło: MiPBP w Raciborzu)

Nie przegap najważniejszych artykułów!
Kliknij OBSERWUJ TerazRaciborz.pl na Google News!

ZOBACZ TAKŻE: