Każdy choć raz w życiu zastanawiał się nad tym, gdzie bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. Najczęściej decydujemy się na założenie konta oszczędnościowego, albo słyszymy o zakupie nieruchomości lub akcji.

Dość ciekawym i coraz popularniejszym sposobem na inwestycję jest zakup srebrnych monet kolekcjonerskich. Zbieranie monet może okazać się ciekawym hobby, ponieważ przy okazji badamy i poznajemy historię danych egzemplarzy.

W jakie monety można inwestować?

Jeśli zainteresowało nas inwestowanie w monety, ale nie mamy pojęcia o numizmatyce, warto zacząć od wybrania kruszcu, jaki nas interesuje. Znajdziemy złote i srebrne monety, których wartość wyznacza kurs danego metalu. Srebrne monety są idealnym wyborem w przypadku mniejszych oszczędności. Zamiast inwestowania w srebrne sztabki, możemy kupić monety ciekawsze estetycznie za tą samą cenę. Jakiego rodzaju monety można kupić?

  • monety kolekcjonerskie – stare monety, które był kiedyś w obiegu. Jest to najciekawszy rodzaj monet, w które możemy zainwestować – podczas wyboru odpowiednich egzemplarzy poszerzamy swoją wiedzę na temat historii pieniądza i dziejów konkretnego kraju.
  • monety okolicznościowe – emitowane są na specjalne okazje – rocznice ważnych wydarzeń, upamiętnienie postaci, które znacznie się zasłużyły dla danego kraju itp.
  • monety bulionowe – emitowane są w celach inwestycyjnych. Wybijane są z metali szlachetnych (głównie złoto i srebro) i ich wartość określana jest niemal wyłącznie na podstawie zawartości danego kruszcu. Bywają jednak wyjątki, że niektóre roczniki są cenniejsze niż inne (np. ze względu na rzadkość występowania). Ich nakład jest praktycznie nieograniczony i zależny jest od popytu.

Co wpływa na wartość monet?

Niezwykle ważnym czynnikiem przy zakupie monet przeznaczonych do inwestycji, jest ich nakład. Jeżeli ilość zachowanych egzemplarzy jest rzadko spotykana, lub nakład danej monety był mały, możemy mieć pewność, że jej wartość nie zmaleje. Stare monety sporadycznie występują w stanie menniczym, jednak egzemplarz, który nie ma widocznych rys i śladów obiegu będzie miał o wiele wyższą wartość. O rzadkości danej monety możemy dowiedzieć się ze specjalnych katalogów lub sięgając opinii bardzo doświadczonego kolekcjonera.

Bezpieczne kupowanie monet

Inwestując w monety, musimy wybrać odpowiednie miejsce, w którym dokonamy bezpiecznej i pewnej transakcji. W Polsce znaleźć można setki mniejszych i większych sklepów numizmatycznych, a dzięki Internetowi istnieje możliwość przeglądania ich ofert w jednym miejscu.

Tym miejscem jest Numimarket (numimarket.pl/kategoria/monety-australijskie_113/1), w którym zamieszczane są oferty wyłącznie od sprawdzonych i profesjonalnych sklepów numizmatycznych.