„Smog – współczesne wyzwanie” – to tytuł XV Forum Osób Niepełnosprawnych z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które odbyło się  w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Poseł na Sejm RP – Gabriela Lenartowicz, Starosta Raciborski – Grzegorz Swoboda oraz Prezydent Miasta Racibórz – Dariusz Polowy. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Tradycyjnie już, przywitania gości dokonał Jerzy Wiśniewski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Integracji „Podaj Rękę”. W czasie spotkania wręczone zostały „Laury życzliwości”. Nagrodę otrzymała Irena Białuska. Jest to nagroda za stałą życzliwość, opiekę i pomoc osobom niepełnosprawnym.

W trakcie Forum uczestnicy wysłuchali dwóch prelekcji. Jako pierwszy prelekcję wygłosił lek. Bartosz Pytlarz pt. „Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”. Następnie głos zabrał Patryk Białas – aktywista antysmogowy, Stowarzyszenie Bo Miasto Katowice. Na zakończenie przed publicznością zaprezentowały się wokalistki kół wokalnych emisji głosu dla dzieci i młodzieży, Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, prowadzonych przez Daniela Rożka, prezentując swoje umiejętności wokalne.

Forum cyklicznie organizowane jest z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, które przypada na dzień 3 grudnia. W ten sposób organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz spróbować znaleźć rozwiązania, które służyłyby pełnej integracji społecznej.

Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji „Podaj Rękę” oraz współorganizatorów – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Miasto Racibórz, Polski Związek Głuchych – koło w Raciborzu. Prowadzący – Katarzyna Wiśniewska. Całość została przemigana w języku migowym przez p. Irenę Białuską.

(Grzegorz Nowak/Agencja Zamek)

ZOBACZ TAKŻE