W związku z obchodami rocznic powstań śląskich Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprosiło uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich na projekcję filmu dokumentalnego „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. 

Młodzież w dużym skupieniu poznawała losy kolejnych postaci. Fabularyzowany film dokumentalny według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, wyprodukowany został przez Fundację Polskie Dziedzictwo Śląska.


Premiera telewizyjna miała miejsce 29 grudnia 2018 roku na antenie TVP Katowice  Reżyser odebrał za ten film III nagrodę na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie. To pierwszy dokument o bohaterskich kobietach, działających na Śląsku w pierwszej połowie XX wieku. Wystąpili w nim między innymi aktorzy związani z teatrami na Śląsku: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Ewelina Sobczyk, Katarzyna Wysłucha, Jerzy Głybin i Maciej Piasny.

Przedstawia losy sześciu bohaterek: Jadwiga Bożek urodziła się w Markowicach (obecnie dzielnicy Raciborza); kultywowała w domu wiarę, tradycję, patriotyzm i polskość. Była inwigilowana przez Gestapo, a jej dzieci zostały zmuszone do chodzenia do niemieckiej szkoły.

Janina Omańkowska była pierwszą kobietą na świecie, która otworzyła obrady parlamentu. Wygłosiła płomienne przemówienie podczas inauguracji działalności Sejmu Śląskiego w 1922 roku. Stała się czołową działaczką w walce o polskość Śląska. Przed wojną była więziona za uczenie dzieci języka polskiego. Po I wojnie światowej założyła w Bytomiu szkołę dla 400 dzieci i przewodniczyła Związkowi Górnośląskich Towarzystw Kobiecych.

Maria Kujawska, nazywana Aniołem z Ravensbrück, pochodziła z Raciborza i leczyła rannych powstańców śląskich. Organizowała kursy dla sanitariuszy i pielęgniarek. Była pierwszą śląską dyplomowaną lekarką, posłanką na Sejm Śląski i wiceprzewodniczącą Towarzystwa Polek. W czasie II wojny gestapo ją aresztowało i trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie leczyła chore kobiety, często narażając swoje życie.

Agnieszka Grabara z Grabowca (dzielnicy Zabrza) razem z mamą i siostrą czyściła broń, którą nocą przemycała do powstańców.

Janina Kłopocka miała na Śląsku rodzinę. Zaprojektowała Rodło, które stało się symbolem Związku Polaków w Niemczech i zostało przeciwstawione swastyce.
Ostatnia przedstawiona bohaterka to Aniela Wolnik, nazywana Śląską Inką. Pochodziła z Paruszowca – dzielnicy Rybnika. Działała jako sanitariuszka w czasie powstań śląskich. Wśród kul zabierała rannych z pola walki. Podczas I Powstania Śląskiego została aresztowana i przewieziona do ciężkiego więzienia w Raciborzu. Została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.

(Gminne Centrum Kultury w Nędzy)

ZOBACZ TAKŻE