W związku z obchodami rocznic powstań śląskich Gminne Centrum Kultury w Nędzy zaprosiło uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich na projekcję filmu dokumentalnego „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. 

Młodzież w dużym skupieniu poznawała losy kolejnych postaci. Fabularyzowany film dokumentalny według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, wyprodukowany został przez Fundację Polskie Dziedzictwo Śląska.

Seniorze, nie daj się złowić! Czym jest tzw. phishing i jak się przed nim bronić?
Premiera telewizyjna miała miejsce 29 grudnia 2018 roku na antenie TVP Katowice  Reżyser odebrał za ten film III nagrodę na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w Warszawie. To pierwszy dokument o bohaterskich kobietach, działających na Śląsku w pierwszej połowie XX wieku. Wystąpili w nim między innymi aktorzy związani z teatrami na Śląsku: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Ewelina Sobczyk, Katarzyna Wysłucha, Jerzy Głybin i Maciej Piasny.

Przedstawia losy sześciu bohaterek: Jadwiga Bożek urodziła się w Markowicach (obecnie dzielnicy Raciborza); kultywowała w domu wiarę, tradycję, patriotyzm i polskość. Była inwigilowana przez Gestapo, a jej dzieci zostały zmuszone do chodzenia do niemieckiej szkoły.

Janina Omańkowska była pierwszą kobietą na świecie, która otworzyła obrady parlamentu. Wygłosiła płomienne przemówienie podczas inauguracji działalności Sejmu Śląskiego w 1922 roku. Stała się czołową działaczką w walce o polskość Śląska. Przed wojną była więziona za uczenie dzieci języka polskiego. Po I wojnie światowej założyła w Bytomiu szkołę dla 400 dzieci i przewodniczyła Związkowi Górnośląskich Towarzystw Kobiecych.

Maria Kujawska, nazywana Aniołem z Ravensbrück, pochodziła z Raciborza i leczyła rannych powstańców śląskich. Organizowała kursy dla sanitariuszy i pielęgniarek. Była pierwszą śląską dyplomowaną lekarką, posłanką na Sejm Śląski i wiceprzewodniczącą Towarzystwa Polek. W czasie II wojny gestapo ją aresztowało i trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie leczyła chore kobiety, często narażając swoje życie.

Agnieszka Grabara z Grabowca (dzielnicy Zabrza) razem z mamą i siostrą czyściła broń, którą nocą przemycała do powstańców.

Janina Kłopocka miała na Śląsku rodzinę. Zaprojektowała Rodło, które stało się symbolem Związku Polaków w Niemczech i zostało przeciwstawione swastyce.
Ostatnia przedstawiona bohaterka to Aniela Wolnik, nazywana Śląską Inką. Pochodziła z Paruszowca – dzielnicy Rybnika. Działała jako sanitariuszka w czasie powstań śląskich. Wśród kul zabierała rannych z pola walki. Podczas I Powstania Śląskiego została aresztowana i przewieziona do ciężkiego więzienia w Raciborzu. Została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.

(Gminne Centrum Kultury w Nędzy)

ZOBACZ TAKŻE