28 maja odbyły się zajęcia oraz warsztaty edukacyjne w Przedszkolu Nr 16 znajdującego się na ulicy Brzeskiej 54 w Raciborzu. Zajęcia o tematyce „Skąd biorą się zanieczyszczenia powietrza?” zostały przeprowadzone w grupie starszaków przedszkolnych, do której uczęszczają siedmiolatkowie oraz sześciolatkowie. Łącznie brało udział w zajęciach 21 dzieci.

Przedszkolaki wysłuchały listu od Planety Ziemia, z którego dowiedziały się m.in. co zanieczyszcza powietrze, co to jest smog oraz czym różni się niska emisja od wysokiej. Dzieci zostały zachęcone do sadzenie roślin w domach oraz do wycieczek rowerowych. Ekodoradca wytłumaczył przedszkolakom co to jest indeks jakości powietrza oraz co oznaczają symbole PM10 oraz PM 2,5.

Dzieci  brały udział również w eksperymencie, dzięki któremu na własne oczy zobaczyły jak wygląda smog w słoiku. Następnie wspólnie określiły cechy powietrza. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie rebusu ekologicznego, którego celem było wskazanie dobrych nawyków ekologicznych a rozwiązaniem było hasło „ZIEMIA”.

Dzieci otrzymały karty pracy nawiązujące do tematyki ekologicznej oraz plecaki do pokolorowania. Rozdysponowano również torby lniane, które otrzymały panie przedszkolanki. Plecaki, kolorowanki oraz torby lniane zostały zakupione ze środków Projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który jest realizowany przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. LIFE20 IPE/PL/000007-LIFE-IP-AQP-SILESIAN-SKY.

(źródło: UM Racibórz)