Obraz jest dodatkiem, który przepięknie dopełnia wnętrze, dodaje mu osobistego charakteru i stylu, a do tego wprowadza niezwykłą atmosferę i nierzadko buduje klimat wnętrza. Wydawać by się mogło, że w czasach wielkiego „boom” na minimalistyczne, wręcz surowe przestrzenie, ramy obrazowe są zbędne. 

Przecież obrazy nowoczesne, które tak chętnie wybieramy do salonu lub sypialni, dobrze prezentują się bez obramowania, więc po co nam ta rama? Wbrew pozorom jest ona bardzo ważnym elementem obrazu. Dlaczego warto oprawić obraz? Powodów jest całe mnóstwo, od tych stricte wizualnych i estetycznych, po czysto użytkowe. 

Prawda jest taka, że rama dopełnia obraz i sprawia, że dzieło sztuki staje się kompletne, a jednocześnie chroni je przed zniszczeniem. Sprawdźmy zatem jakie są zalety oprawionych obrazów, bo to, że obrazy warto oprawiać, to sprawa oczywista. 

Dlaczego warto oprawić obraz? Aspekty estetyczne 

Ramy do obrazów są tym elementem, który bezpośrednio wpływa na odbiór dzieła sztuki. Są rodzajem okna, przez które widzimy inny świat. Odpowiednio dobrane pomagają wyeksponować obraz, wyróżnić go na tle innych dodatków i tym samym skupić na nim uwagę. Rama wzbogaca obraz, podkreśla jego charakter, eksponuje walory estetyczne i dodaje dziełu sztuki unikalności. 

Bo jak mówią prawdziwi znawcy sztuki – obraz bez ramy jest surowy i tylko dzięki profesjonalnej oprawie ma szansę zyskać duszę i stać się wyjątkowy. Oczywiście rama musi być dobrze dobrana do obrazu, jego stylu i wyrazu. Nieodpowiednia oprawa obrazów może bowiem wyrządzić im dużą krzywdę i sprawić, że piękne prace malarskie stracą na wartości i staną się mniej atrakcyjne. 

Dlaczego warto oprawić obraz? Aspekty użytkowe 

Poza tym, że ramy obrazowe eksponują urodę dzieł sztuki, to jeszcze zapewniają im właściwą ochronę przed zniszczeniem. Rama zabezpiecza obraz przed uszkodzeniem mechanicznym, ale nie tylko. Może też chronić przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, kurzem i wilgocią. 

A musimy wiedzieć, że obraz na papierze lub płótnie potrafi być bardzo delikatny i nietrudno o jego uszkodzenie. Z konserwatorskiego punktu widzenia, ramy do obrazów są ważne również dlatego, że usztywniają obraz i chronią boki płótna przed przetarciami. To właśnie dzięki ramie płótno naciągnięte na blejtram nie pracuje i tym samym nie odkształca się. 

Wybierając ramy do obrazów z szybą antyrefleksyjną dodatkowo zabezpieczamy dzieło sztuki przed promieniami słonecznymi, które mogą negatywnie wpłynąć na dzieło sztuki oraz jego odbiór. 

Ramy do obrazów a kształtowanie przestrzeni 

Mało kto kojarzy ramy obrazowe z kształtowaniem przestrzeni. Tymczasem dobrze dobrana, przemyślana rama może odrobinę zmanipulować rzeczywistość i pomóc nam stworzyć przestrzeń idealną. Co to oznacza? Podobnie jak obraz, tak i sama rama może wnętrze rozjaśnić, ożywić lub wręcz przeciwnie – wyciszyć je i zbudować kameralną atmosferę. 

Może też „dopisać” odrobinę brakującej optycznie przestrzeni. Ramy do obrazów utrzymane w tym samym stylu lub kolorystyce wnoszą do wnętrza ład i harmonię. Można nawet powiedzieć, że ujednolicają wkradający się na ściany chaos. 

Oprawa obrazów – o czym warto pamiętać? 

Wiemy już, że oprawa obrazów odgrywa ważną rolę i dlatego każdy obraz, niezależnie od jego stylu, warto wstawić w odpowiednio dobraną ramę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w procesie oprawiania obrazów istotne jest zachowanie proporcji, które nie będą zakłócać przesłania dzieła lub nie wpłyną na jego interpretację. 

Rama nigdy nie powinna  dominować nad obrazem. Powinna stanowić subtelne i wysublimowane tło dla prezentowanego malunku. Dobrze, gdy ramy obrazowe swoim stylem nawiązują do estetyki obrazów i tworzą z nim harmonijną całość. Rama powinna wydobywać z dzieła to, co najcenniejsze i najpiękniejsze. Powinna uprzyjemniać patrzenie na obraz i ułatwiać jego kontemplację. 

Jaka rama do obrazu – podpowiadamy! 

Nie wiesz, jaka rama do obrazu będzie najbardziej odpowiednia dla dzieła sztuki, w którego posiadaniu się znajdujesz? Wyznacznikiem powinien być rodzaj dzieła. Dla sztuki nowoczesnej dobrym wyborem będą ramy minimalistyczne, a więc proste, pozbawione zdobień i utrzymane w neutralnej kolorystyce. 

Polecamy ramy metalowe, np. ramy srebrne, białe lub czarne, w zależności od kolorystyki obrazu. Abstrakcyjne grafiki również dobrze zaprezentują się w ramach metalowych. Z kolei majestatyczne portrety i krajobrazy wymagają eleganckich ram. Tutaj dobrze sprawdzą się ramy drewniane rzeźbione lub dekoracyjne ramy złocone. 

Podobnie rzecz ma się z dziełami przedstawiającymi sceny batalistyczne lub wizerunki koronowanych głów. Takie malowidła powinny być oprawione w ramy bogato zdobione, rzeźbione. Dla martwej natury możesz wybrać ramy drewniane. 

Dobór koloru ramy 

Wybierając ramy do obrazów przyjdzie ci zmierzyć się nie tylko z ich stylem, ale i kolorem. Warto zadbać, aby odcień ramy nie odbiegał zbytnio od barw w obrazie, bo to wprowadzi niepotrzebny chaos, ani też nie był do nich za bardzo podobny, bo wtedy dzieło „zniknie”, stanie się mdłe i nudne. 

Wybierając kolor ram warto też zwrócić uwagę na kolorystykę wnętrza. I tak np. ramy srebrne, ramy białe i złocone z reguły dobrze prezentują się na ciemnych ścianach, w pomieszczeniach o klasycznym wyposażeniu, podczas gdy na jasnych powierzchniach najlepiej wyglądają prace oprawione w ramy czarne, granatowe, grafitowe. 

Gdzie można zakupić ramę do obrazu? 

Elegancko oprawiony obraz to skarb i duma każdego wnętrza. Dlatego nigdy nie warto oszczędzać na ramach, w które mają być oprawione posiadane przez nas obrazy. Gdzie można zakupić ramę do obrazu? Zacznijmy od tego, że zakupów warto dokonywać prosto u producenta ram. Dzięki temu masz pewność, że stylistyka oprawy będzie odpowiadać specyfice namalowanego obrazu, a sama rama posłuży przez długie lata. 

Poza tym kupując u producenta możesz zamówić zindywidualizowany produkt, idealnie dobrany pod rozmiar dzieł sztuki. Szeroki wybór produktów zapewnia producent ram EURO-RAMA. W jego ofercie znajdziesz ramy do obrazów w rozmaitym wydaniu – subtelne i minimalistyczne, jak również grube i solidne, kolorowe oraz takie, które idealnie podkreślą powagę malowidła. 

Wszystkie ramy wykonywane są z najwyższej jakości surowców. Są to ekologiczne materiały oraz tworzywa odporne na zabrudzenia, a także niskie i wysokie temperatury. Firma EURO RAMA, poza sprzedażą ram, proponuje profesjonalną oprawę obrazów, również tych wymagających zastosowania specjalnych technologii, środków i sprzętu.

(artykuł sponsorowany)