Miasto Racibórz zostało zaproszone przez Instytut Wojciecha Korfantego do udziału w III Forum Samorządowym do spotkania wokół parków kulturowych. Dyskusja odbyła się w formie spacerów studyjnych 17 czerwca 2024 r. w Rybniku i w Raciborzu.
Racibórz popołudniową porą odwiedzili uczestnicy III Forum Samorządowego poświęconego tematyce Parków Kulturowych. Zostali oprowadzeni po obszarze wyznaczonym w projekcie parku przez Marię Olejarnik, Miejską Konserwator Zabytków w Raciborzu. Pokazała gościom oprócz oczywistych elementów wartościowego urbanistycznie terenu starego miasta takich jak Rynek i ul. Długa, obszary mniej wyeksponowane i problematyczne – na przykład mury przy ul. Drzymały i raciborskie „planty” – zielony obszar okalający starówkę. Przedstawiono także Plac Długosza i panoramę miasta widoczną od Placu Mostowego. Goście zobaczyli także najważniejsze zabytki – barokowe figury, średniowieczne kościoły, kamienice i gmachy sądów. Dowiedzieli się także, jak Miasto w czasie prac nad parkiem zadbało o zaznaczenie w przestrzeni ścisłego centrum jego historii – poprzez ustawienie tablic ze zdjęciami miasta sprzed II wojny światowej i realizację chodnika historycznego w formie płyt opowiadających historię miasta. Chodnik ten znajduje się na Skwerze Pieczki a poszczególne płyty, odlane z brązu, zaprojektowali studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Organizatorzy Forum zaprosili przedstawicieli Raciborza do udziału i prezentacji miasta w związku z trwającymi wiele lat pracami nad utworzeniem Parku Kulturowego „Serce Starego Raciborza”. Docenili pozytywne zmiany w przestrzeni oraz gotowość do wprowadzenia uchwały.
Prace nad Parkiem Kulturowym w Raciborzu wstrzymano przez brak podjęcia uchwały przez Radę Miasta Racibórz w kwietniu 2023 r.
Forum zaczęło się w Galerii Rzecznej w Rybniku przywitaniem i wprowadzeniem w temat. Dyskusję rozpoczął słowem wstępu prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Podkreślał, jak ważne jest świadome podejście do kształtowania przestrzeni miasta: – Mamy często w Polsce problem z estetyką. Ale ja głęboko wierzę, że dobry przykład będzie pociągał kolejne, zatem warto o to walczyć, dbać o piękną przestrzeń, pokazywać coś, co dziś często jest obklejone, a ma ten czar, tylko ten czar trzeba spod tych plakatów wydobyć.
ZOBACZ TAKŻE:
Założenia niedawno uchwalonego Parku Kulturowego „Centrum Starego Rybnika” omówił dr Henryk Mercik, rybnicki Miejski Konserwator Zabytków, po czym oprowadził uczestników po centrum Rybnika.
W Forum Racibórz reprezentowały Maria Olejarnik oraz Ewa Klimaszewska, architekt miejska i współtwórczyni parku kulturowego w Raciborzu. W Forum wzięli udział między innymi Andrzej Siwek, pracownik instytutu historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, związany z narodowym Instytutem Dziedzictwa; praktyk, który uczestniczył w tworzeniu parków kulturowych w Krakowie i Zakopanem i Arkadiusz Bogusławski, który pracował nad pierwszym w Polsce utworzonym parku kulturowym, czyli Parku Kulturowym Miasto Tkaczy. Uczestniczką była także Beata Sarnecka-Uziałko, Miejska Konserwator Zabytków z Pszczyny i współtwórczyni tamtejszego parku kulturowego, przedstawicielki Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz media.
Forum poprowadziła Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Wojciecha Korfantego w Katowicach.
(źródło: UM Racibórz)
INNI PRZECZYTALI TAKŻE:
Ten komentarz został usunięty.