Radna miejska Zuzanna Tomaszewska wraca do pomysłu zgłoszonego w poprzedniej kadencji i zachęca do wyodrębnienia z puli raciborskiego budżetu obywatelskiego środków na realizację eko-projektów. 

Radna postulowała o to już w poprzedniej kadencji, gdy zasiadała w ławach opozycji. Wówczas nie udało się zmienić regulaminu, ponieważ w chwili złożenia przez nią wniosku, zasady przeprowadzenia głosowania nad budżetem były już ustalone.

Subskrybuj nasz kanał w serwisie YouTube!

Zuzanna Tomaszewska nie daje jednak za wygraną i wraca do ekologicznej inicjatywy. W ramach zielonego budżetu można byłoby zgłaszać projekty dotyczące m.in. nasadzeń drzew czy krzewów, tworzenia skwerów, zielonych ścian czy zazieleniania przystanków autobusowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Instagramie! 

Podobne rozwiązania wprowadziło już wiele innych polskich miast, jak np. Lublin. Obecnie pula środków raciborskiego budżetu obywatelskiego wynosi 1,5 mln zł. Zielony budżet miałby pochłonąć niewielki procent z tego. Rok temu radna Tomaszewska mówiła o około 100 tys. zł.

– Dzięki temu zielone projekty będą miały szansę zaistnieć. Teraz te niewielkie inicjatywy nie potrafią się przebić i przegrywają z dużymi projektami – zauważyła Tomaszewska.

Jej zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie trzech głosowań: na projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe i właśnie zielone.

Przypomnijmy, że jeszcze do połowy listopada każdy może zgłosić uwagi do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. 

(wk, redakcja@terazraciborz.pl)

ZOBACZ TAKŻE